Петър Ганев: Планът за възстановяване е като "котката на Шрьодингер". Никой не иска да вземе горещия картоф
Това заяви в ефира на Българското национално радио икономистът Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика.
Планът за възстановяване и развитие се превърна в един доста горещ картоф - критики към бившето правителство на Борисов бяха отправени от вси страни. Основната причина - опасенията, че е изготвен в полза на определени кръгове, близки до властта. Поради тази причина от ГЕРБ заявиха, че няма да го внесат, за да може следващо правителство да го ревизира и да поправи онова, което сметне за необходимо.
Време обаче няма. Служебното правителство или трябва да внесе плана в сегашния му вид или да го пренапише без публични консултации. Третият вариант е абдикация - решението да бъде оставено в ръцете на следващ кабинет, смята икономистът и предупреди - внасянето може да стане и през 2022 г., но това ще повлияе на икономиката, а парите ще се забавят.
Относно бюджета и споровете за неговото актуализиране Петър Ганев изтъкна, че това е било неизбежно при политическо противопоставяне като настоящото.
„Самият бюджет е планиран с доста голям дефицит. Към момента и заради влизането на парите от концесията на летището, чисто на касова основа не сме започнали да правим големия дефицит. Темата най-вероятно ще бъде той как да бъде финансиран, вземането на дълг – очаквам това да започне да се развива като тема. Големият въпрос е краткосрочните мерки, които изтичат – допълнителните 50 лева, 60/40 – там ще бъде по-сложният въпрос за служебното правителство, тъй като в предходни служебни кабинети такъв въпрос не е стоял”, посочи Ганев.
Моля, подкрепете ни.