Петър Витанов: БСП ще управлява тежки министерства, надявам се да не се обезличим в новото правителство
Днес Петър Витанов разговаря с журналисти, общественици и граждани в социалната мрежа, а модератор на дискусията „Питай Петър Витанов“ беше известният журналист Петър Волгин.
Витанов коментира участието на БСП в бъдещото коалиционно правителство. Според него е важно да има редовно правителство, защото хората искат стабилност и са уморени от избори. Той обаче прогнозира и какви могат да са щетите за левицата.
„Има рискове за бъдещето на партията. Практиката показва, че може да има електорална щета при участието в коалицията. Важно е да управляваме секторите, които са ни дадени по прозрачен начин. Феодализацията на цели министерства е притеснителна, защото няма да има взаимен контрол на „принципа власт власт възпира“, каза Витанов.
„Рисковете се крият главно в това, че се очертава едно дясно-либерално правителство. Надявам се да не се обезличим в такъв кабинет. БСП ще управлява тежки министерства. Всички, които са недоволни от своя социален статус, ще обвиняват например социалното министерство, а неговата работа зависи до голяма степен от финансовото. Дано се справим с високите очаквания“, каза още Витанов.
Петър Витанов определи като най-важна темата за Зелената сделка в работата си като евродепутат.
„С темите за Зелената сделка се спекулира много и хората не я познават. Важно е преди всичко тя да бъде направена така, че да донесе полза на всички. Да не е ориентирана само към бизнеса или богатите държави, а да отчете спецификите на всеки един сектор“, каза Витанов.
Социалистът коментира и горещата тема – затварянето на въглищните централи.
„Всяка една държава-членка на ЕС ще затвори своите въглищни централи. Някои вече го направиха, за други - предстои. Важно е да договорим приемливи условия и да работим за максималното отсрочване на това действие, което е необратимо. Така че да се осигури не само заетост на хората от региона, но и да се намерят енергийни заместители“, каза още Витанов.
В момента българските политици трябва да са единни в отстояването на целите на атомната енергетика, която става част от Зелената сделка. Българските евродепутати ще работят и за това атомните централи да могат да се финансират с европейски пари.
Друго важно предизвикателство е социално-климатичният фонд, в който левите спорят с десните за начина, по който трябва да се изразходват парите, кой бъде подпомаган, все въпроси с тежки идеологически и политически различия.
Борбата за върховенството на закона и корупцията е друг приоритет пред Петър Витанов.
„Корупцията у нас е ендемична, на европейските институции им дотегна тези пари да се харчат по този начин“, коментира той и припомни, че социалистите бяха тези, които повдигнаха през изминалата година темата за върховенството на закона в България в Европейския парламент.
Сред разочаровнията си Витанов посочи провалът по „Пакета мобилност“ въпреки усилията на всички еродепутати той да се случи.
„Българите бяхме като един юмрук, но валякът на обединението между силните Германия и Франция ни премаза като добре смазана машина. Разочарованието беше от това, че Изтокът беше шамаросан. Западът иззе бизнеса за себе си“, каза още Витанов.
Сред успехите в своя ресор очерта извоюваните повече пари за научни изследвания за редки болести. Това означава, че ще има повече пари за научни изследвания за рака при децата и възможност за нови лекарства.
Европа завива наляво. Това каза още в анализа си за по външно-политически теми социалистът.
„Европа завива наляво, защото корона-кризата показа, че държавата има място в икономиката. Когато сме в криза имаме нужда от държавата – усети го не само бизнесът, но и хората. Допреди няколко години бизнесът не искаше никаква държавна намеса, никакви регулации. Когато ни връхлетя здравната и икономическата криза, той видя, че без държава не може“, каза още Витанов.
Витанов даде за пример не само Германия, но и Италия, където левите постигнаха успех на местните избори.
„Традиционната левица може да даде решенията. Държавата има своето място, въпрос на време е да го осъзнаем и ние в България“, каза Витанов, който определя БСП именно като традиционна лява партия, която не залита в крайности.
Всеки вътрешен спор води до по-слаби резултати, каза евродепутатът по повод конфликтите в партията.
„Корнелия Нинова е в оставка, което е отговорно и европейско поведение при този слаб изборен резултат. Бъдещето принадлежи на човек от друго поколение, БСП трябва да получи нов тласък. Няма как само 8000 млади хора да гласуват за левицата“, коментира Витанов, като отчете, че Нинова е устпяла да „съживи партията с нейната енергичност“.
„БСП носи раницата на гърба си от миналото. БСП е етикитирана като „комунистическа“. А нашите възгледи не се различават от това на модерните левичари. Хората от нашето поколение не са участвали в нищо срамно. Ние имаме сензитивност към социалната справедливост и това е нещото, което ни отличава от всички останалати партии“, каза още Петър Витанов.
В следващите години в ЕП Витанов ще работи приоритетно за огромната трансформация, която ни чака заради Зелената сделка.
„Моята лична битка ще е да намерим повече пари, така че да не бъдат ощетени бедните. Да не допуснем крайните настроения и политики. Облагане на бедните, за да се постигна въглеродна неутралност, не е допустимо“, каза още евродепутатът от групата на социлистите в Европейския парламент.
Цялата дискусия можете да видите тук.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Моля, подкрепете ни.