Писаха тройка на държавата за грижите й за децата
Годишният доклад "Бележник 2018: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата" се подготвя от експерти в съответните области върху данни и факти, предоставени от съответните институции, допълни тя. В него се разглеждат 25 поети от държавата ангажименти в 5 области - правата на детето, семейна среда и алтернативни грижи, здравеопазване, образование и правосъдие.
Според специалистите най-тревожни през последните години са липсата на напредък в усилията за намаляване на детската бедност, системните проблеми в социалната сфера и системата за закрила на детето, както и липсата на целенасочена политика в подкрепа на семействата и родителите.
При представянето на годишния доклад говорителите на Националната мрежа за децата отбелязаха недостатъчната координация между институциите, които често работят "на парче" и без синхрон помежду си. Забавя се реформата в правосъдието за деца, като бе отбелязано, че законопроектът за противообществените прояви на малолетни и непълнолетно отново изчаква реда си в парламента. Минимални са инвестициите и подкрепата на професионалистите, работещи с деца, както и за тяхното обучение и повишаване на капацитета им.
В "Бележник 2018" най-ниска оценка 2,53 получава от експертите областта "Семейна среда и алтернативни грижи". Според експертите, системата се фокусира върху децата в риск, като липсва концепция на благосъстоянието на всички деца и родители. Айлин Барсанова цитира един от участниците в изготвянето на доклада, който пита толкова ли са много децата в България, че да не можем да се погрижим за всичките. Най-високата оценка е за здравеопазването - 3,19, като експертите отчитат напредък в намаляването на детската смъртност. През 2016 г. по този показател се отчита най-ниското равнище в цялата демографска статистика в България, но същевременно то остава два пъти по-високо от средното на Европейския съюз.
Годишният доклад на Националната мрежа за децата за втора година е съпроводен от така наречения "Малък бележник 2018". В него са отразени оценките от допитването на 189 деца и 156 възрастни, както и от онлайн анкета с участието на 252 души. Днес документите на Мрежата, в която влизат 150 неправителствени организации, ще бъдат внесени в Народното събрание, Министерския съвет и отговорните институции в грижите за децата.
Моля, подкрепете ни.