Това заяви в ефира на Българското национално радио Сергей Комитски, писател, сценарист и режисьор.

Той определи като "социална карма" сегашното положение, в което се намира народът ни и цитира мисълта на Стоян Михайловски: Българинът е освободен, но не е свободен.

"Не е виновен само този, докарал народа до това положение, а и самият народ. Това е продукт на националната ни духовност. Но нямаме право да свеждаме глава. Умението да се съпротивляваш е дар Божи", посочи режисьорът.

Той приветства протестите на млади и умни хора през 2020 г. като знак срещу безвремието и инертността на обществото.

"Много от нашите новоизлюпени демократи вдигнаха стените на своите имения с камъните от Берлинската стена. Някои, които претендират да водят народа, не могат да управляват собственото си мислене и поведение", допълни Комитски.