Плевнелиев:Домът на главния прокурор на Украйна е като на Калигула
Той посочи, че кризите, където и да било, се коренят в пренебрегването на върховенството на закона. Не трябва да чакаме кризите да се появят на телевизионните екрани, за да действаме, тогава вече сме закъснели, добави президентът. Плевнелиев даде положителни примери с Румъния и Полша, отбелязващи напредък в своето развитие, благодарение на приложението на правилата на ЕС. Той отбеляза, че наскоро е посетил новоизбрания си румънски колега в Букурещ на фона на еуфорична вълна в страната, показала, че институциите могат да доведат до промяна.
Преди две години имаше институционална криза в Румъния, сега страната е на правия път, коментира Плевнелиев. Той съпостави Полша и Украйна - две държави, избрали напълно противоположни пътища след края на комунистическите режими и разпада на СССР. По неговите думи днес Полша е пет пъти по-богата, в сравнение със състоянието си преди 25 години. Украйна, избрала надмощието на олигарсите, днес е в криза и обедняла още повече. Много бях впечатлен от картината с напускането на президента Виктор Янукович от Украйна. Не от друго, а от вида на дома на главния прокурор - като на римски император, като на Калигула, заяви президентът.
Той отбеляза, че наскоро у нас имаше криза, предизвикана от поставянето на олигарх начело на службата за национална сигурност. Имаше продължителни протести на гражданското общество, посочи президентът. По неговите думи хората у нас не са изгубили очакването силните институции да доведат до промяна. Силните институции са ключът на промяната. В моята страна цар стана премиер, даде обещания, но такъв подход подкопава институциите, гарантиращи стабилността, коментира президентът. Мирът не може да съществува без човешки права и върховенство на закона. ЕС е на първо място проект за мир - не просто като липса на война, но за човешки права, за върховенств на закона, посочи в изказването си президентът Плевнелиев.
Моля, подкрепете ни.