Плевнелиев: Ще предложа приемането на съвместна декларация за неприкосновеност на границите на Балканите
„По отношение на миграционния натиск, с Албания споделяме общи позиции. Само заедно можем да бъдем ефективни, но трябва да направим и разграничението между бежанците - хората, които идват от региони, където животът им е застрашен, и икономически емигранти”, коментира Плевнелиев. Той заяви, че по време на срещата му с президента Нишани са били обсъдени още и мерките на НАТО по отношение на увеличаването на сигурността в Черноморския регион, като и променената ситуация за сигурност и конфликтите в региона.
„Политиката за отворени врати на Алианса е важна за България и ние очакваме в най-скоро време Черна гора да получи официална покана за членство”, посочи още Плевнелиев. „Разчитаме и на активната подкрепа на Албания за изпълнението на трите основни приоритета, които българското председателство посочи и постави на дневния ред на 13-те държави от Източна Европа, а именно: енергетика, енергийна свързаност и инфраструктура, подкрепа за активното гражданско общество и надграждане на демократичните институции, и разбира се миграцията и бежанският поток”, заяви Плевнелиев, цитиран от "Фокус".
По думите му, икономическото сътрудничество между Албания и България се развива добре и има повишаване на стокообмена до 80 милиона евро. „Това разбира се е далеч под потенциала, както на българските бизнесмени и инвеститори,, така и на албанската икономика. Разбрахме се, че ще окуражим повече български компании специално в енергетиката, възобновяеми енергийни източници, енергийна свързаност, транспортна инфраструктура, строителство на магистрали и железопътни линии. Българските компании са силни, държат най-добрите цени, строят здраво, конкурентоспособни са, имат какво да покажат”, каза още Плевнелиев. Той благодари на албанския държавен глава за голямото приятелство и доверие, които съществува между двете държави.
Подкрепата ни за европейската перспектива на Албания и на останалите държави от Западните Балкани е последователна и активна, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов на срещата с госта. Българският премиер изтъкна готовността на страната ни да сподели опита си в предприсъединителния процес и така да бъде полезна на Албания при изпълнението на критериите, водещи до пълноправно членство в ЕС. "Оценяваме ролята на Албания като важен съюзник в рамките на НАТО", отбеляза още премиерът Борисов, цитиран от пресслужбата на кабинета. Според българския министър-председател традиционно добрите двустранни отношения между България и Албания и отличните политически контакти са стабилна основа за насърчаване на търговско-икономическото сътрудничество.
Двете страни имат потенциал да развиват и разширяват партньорството си в редица сектори като инфраструктура, строителство, енергетика, туризъм. Премиерът Борисов е дал пример с изграждането на транспортно-комуникационния Коридор номер 8 "Изток-Запад" и на ж. п.-линията София - Скопие - Тирана - Дуръс. От взаимен интерес е и задълбочаването на сътрудничеството между българския и албанския бизнес. В сферата на вътрешните работи като приоритетни области на сътрудничество премиерът Борисов е посочил борбата с международния тероризъм и екстремизъм, трансграничната организирана престъпност, наркотрафика, контрабандата, пресичането на канали за нелегален трафик. На срещата днес е обсъден и миграционният натиск в Европа.
Според българския премиер е важно държавите-членки и регионалните партньори да подходят много сериозно и целенасочено към първопричините за бежанските потоци. Наред с това е необходимо да се прави ясно разграничение между бежанците, които идват от региони, където животът им е реално застрашен, и икономическите имигранти. Президентът Буяр Нишани е благодарил за подкрепата, която България оказва на Албания в процеса на европейската интеграция. Той е отбелязал, че споделя изразената от българска страна воля и желание за развитие на сътрудничеството между двете приятелски държави и се е съгласил, че съществува нереализиран потенциал в търговско-икономически план. Това би донесло повече възможности в интерес както на България, така и на Албания, е посочил гостът.
Моля, подкрепете ни.