Реклама / Ads
0| 1932 |08.11.2024 НОВИНИ

Победата на Тръмп не е нито рай за петрола, нито ад за климата

.
Петрол
Най-зеленият президент в историята на САЩ ще бъде наследен от своя анти-зелен предшественик. Гарантирано е още едно залитане в никога не особено стабилното поле на енергийната политика на САЩ, но не забравяйте, че подобно на сивото, зеленото има различни нюанси. Струва си да проверим предположенията за това какво означава преминаването от президента Джо Байдън към новоизбрания президент Доналд Тръмп за енергията.
 

Първото нещо, което трябва да се признае, е, че в такъв голям и капиталоемък сектор президентите предимно наследяват, вместо да създават от нулата. Байдън искаше да отдалечи САЩ от изкопаемите горива, но започна с икономика, изключително зависима от тях.

 

Дори два мандата не биха променили това, а подновената инвазия в Украйна през 2022 г. принуди Байдън да се върне донякъде към непосредствените опасения за сигурността и достъпността. В крайна сметка той одобри голямо ново нефтено развитие в Аляска и ръководи третото по големина увеличение на производството на петрол и газ в САЩ от която и да е администрация в историята. Най-голямото за всички времена беше под ръководството на бившия му шеф - президентът Барак Обама. Етикетите демократ и републиканец

 

По същия начин, колкото и да нарича Тръмп енергийния преход измама, той влезе в длъжност през 2017 г. на фона на продължителни спадове в цените на чистите технологии. Решенията на разработчиците със сигурност се влияят от политиката, но малцина могат да устоят на сирената на по-ниските разходи. Например: Повече мощности за вятърна енергия в САЩ бяха инсталирани при бившия президент, който спекулира, че звукът от въртящи се турбини може да причини рак, отколкото при Байдън (Байдън все още печели много ще се отнася до слънчева енергия и батерии).

 

По същия начин, всеки, който очаква нов кръг от енергийно господство да предизвика голям скок в добива на петрол и газ в САЩ, трябва да помни, че през последните години индустрията доста се пристрасти към рентабилността. В същия ден, когато американците отидоха до урните, любимецът на шистовия сектор Diamondback Energy Inc. представи своя финансов отчет, разказвайки за повишаването на ефективността на компанията, но предупреждавайки да не се използва тази допълнителна огнева мощ за увеличаване на производството: „Мисля, че математиката с електронни таблици е това, което вкара тази индустрия в беда миналото” — вижте: петролният бум на Обама — както се изрази главният финансов директор Матю Каес Ван'т Хоф.

 

Тръмп със сигурност ще намали препятствията пред производителите; очаквайте по-ниски такси и по-разхлабени екологични правила във федералните земи, както и повече търгове за концесии. Но федералните земи представляват малцинство от производството на петрол и газ и има много по-големи сили, които оформят перспективите за цените - и следователно, пътя на местното производство в САЩ.

Китайският внос на петрол се забави, изостряйки излишъка от доставки, който принуди ОПЕК+ да отложи възстановяването на производството. Ако групата реши да върне барели през първото тримесечие - сезонно слабо за търсенето на петрол - встъпването в длъжност на Тръмп може да съвпадне със спад на цените. Това е преди да стигнем до отрицателните въздействия върху цените на петрола и газа от потенциалното облекчаване на санкциите срещу Русия или смразяващия ефект върху световната търговия и обратния ефект върху инфлацията в САЩ от обещаните от него големи мита.

 

По същия начин знаковата зелена политика на Байдън, Законът за намаляване на инфлацията, няма да е непременно мъртъв през януари. По-голямата част от обявените инвестиции в производство на чисти технологии и свързаните с тях работни места, подкрепени от субсидии от IRA, са в републикански райони. Докато пиша това, все още не е ясно кой ще спечели контрола над Камарата на представителите. Независимо от това, дори републиканското мнозинство може отново да е едноцифрено. Още през август представители на Републиканската партия подписаха публично писмо, призоваващо ръководството да не отменя субсидиитепо IRA, мотивирано от комбинация от защита на инвестициите на техния терен или сигнализиране за умереност в колебаещите се райони.

 

Дори личният интерес от страна на членовете на Конгреса да попречи на пълната отмяна, това не означава, че наследството на Байдън ще бъде оставено недокоснато. Службата за кредитни програми, която беше възродена и разширена при Байдън като държавен зелен фонд за рисков капитал, почти със сигурност е на път да изпадне в хибернация.

 

Протекционистката склонност на Тръмп може също така да означава, че администрацията му ще ограничи субсидиите по IRA по по-фини начини, като например да тълкува разпоредбите за вътрешно съдържание по по-рестриктивен начин. Това ще доведе до повишаване на разходите в сектора на чистите технологии, който разчита в голяма степен на китайското производство за дефлация на цените. И както при макроикономическото охлаждане, което той може да отприщи за петрола и газа, по-високата инфлация и лихвените проценти ще представляват попътен вятър за развитието на възобновяемата енергия - както се случи по-специално с офшорната вятърна енергия миналата година - само че сега ще е с добавения обрат на политическата несигурност в по-враждебен Вашингтон. Акциите на големи компании, изложени на възобновяеми енергийни източници, паднаха силно в сряда сутринта.

 

Продължавайки тази тема, Тръмп също така ще осуети усилията на администрацията на Байдън да декарбонизира електроенергийния сектор с по-строги правила за емисиите на парникови газове. Те така или иначе бяха в опасност при дясното мнозинство във Върховния съд, но сега е осигурено още едно залитане назад към политиката за захранване с изкопаеми горива.

 

Отново обаче последиците не са ясни. Повечето компании за комунални услуги и други разработчици на електроенергия имат дългогодишни цели за декарбонизация, които отчасти се основават на мандати на държавно ниво и чиста икономика - просто е твърде скъпо на този етап да се изгради и управлява въглищна електроцентрала в САЩ в сравнение с други опции. Промяната в Белия дом няма да промени това. Това, което най-вероятно ще направи обаче, е да удължи живота на съществуващите централи, работещи с въглища и газ, които иначе биха могли да спрат, когато са изправени пред перспективата за скъпи подобрения, за да отговорят на затягащите се екологични стандарти. Вече видяхме признаци, че това се случва на фона на лудостта около центровете за данни и изкуствения интелект, тъй като внезапният скок в прогнозите за търсене на електроенергия направи дори стари въглищни централи мишена на придобивания.

 

Ако най-новият и най-голям фен на Тръмп, Илон Мъск, влезе в администрацията, можем да видим и повече подкрепа за ядрената енергия, като се имат предвид собствените интереси на Мъск в областта на AI и очарованието на Big Tech към реакторите.

 

Преизбирането на Тръмп несъмнено е удар върху усилията за спешно справяне с изменението на климата. Отвъд това, ограниченията на президентството и множеството детайли имат значение – и често се сблъскват с възприетата мъдрост.

 

Лиъм Денинг, Блумбърг

 

Лиъм Денинг е колумнист на Bloomberg, който се занимава с енергетика. Бивш банкер, той е редактирал рубриката Heard on the Street на Wall Street Journal и е писал рубриката Lex на Financial Times.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 2148 |08.11.2024 Димитър Стоянович за сблъсъците пред Народния театър: Срам за полицаите! Взеха страната на агресорите . 2| 2192 |08.11.2024 Пълна зала на "Оръжията и човекът", ръкопляскания за Джон Малкович . 5| 2141 |08.11.2024 Джон Малкович: Бих поканил протестиращите да изгледат постановката. не биха я определили като обидна . 10| 2346 |08.11.2024 Жената, преспала със 101 мъже за 14 часа, се прицели в световния рекорд

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads