Politico: Приятелските към Русия Унгария и Словакия искат да ползват още руски газ, пишат до Еврокомисията
В писмо, изпратено до председателя на Европейската комисия във вторник, фирмите за доставка на газ, мрежовите оператори и промишлените потребители от Унгария, Словакия, Австрия и Италия заявиха, че прекратяването на сделката може да „усложни доставките на газ“ и „да доведе до по-високи цени на газа за европейските потребители“.
Словакия и Унгария - оглавявани от приятелски настроените към Русия Роберт Фицо и Виктор Орбан - от месеци се стремят да подновят сделката, подписана между Киев и Москва през 2019 г., която позволява преминаването на газ през Украйна за Европа. Двете държави твърдят, че прекратяването на сделката застрашава сигурността на доставките им и може да
SPP, държавният енергиен доставчик на Словакия, който е подписал писмото, предупреди в изявление от вторник, че прекъсването ще струва на страната „повече от 220 млн. евро“, за да замени загубените доставки. Писмото беше подписано и от лобито на Федерацията на австрийските индустрии и Gas Intensive Società Consortile - орган, представляващ газово интензивните фирми в Италия.
В понеделник министърът на икономиката на Словакия Дениса Сакова заяви, че страната възнамерява да постигне споразумение по пакта до края на годината, но това „зависи от партньорите на страната“. В понеделник вечерта Фицо разговаря по телефона с колегата си Денис Шмихал относно споразумението, след като през уикенда заяви, че официалните лица водят „много интензивни“ разговори по споразумението.
След разговора Шмихал заяви, че ще обсъди варианти за удължаване на пакта, стига те да не включват продължаване на потоците от Русия и ако Комисията „официално разгледа“ въпроса с Киев.
В понеделник унгарският министър на енергетиката Чаба Лантош заяви пред репортери преди редовната среща на министрите от блока в Брюксел, че „разбира се“ би било полезно Комисията да се намеси и да подкрепи тези усилия.
Все пак изпълнителният орган на ЕС многократно е заявявал, че блокът няма да бъде изправен пред сериозни последици, ако газовите потоци спрат, и е изключил възможността да помогне в преговорите за удължаване на срока.
Въпреки тези призиви експертите са скептични, че прекратяването на сделката ще има драматични последици за Будапеща и Братислава.
Според Сергий Макогон, украински енергиен експерт и бивш главен изпълнителен директор на държавния оператор на газопреносната мрежа на страната, Словакия едва ли ще се сблъска с рязко покачване на цените и криза в доставките, ако пактът изтече, но ще загуби около 1,5 млрд. долара годишно от препродажбата и транзита на руски газ.
„Основната причина Словакия да поиска продължаване на действието на този договор е ... чисто икономическа“, каза той.
Ранният вариант на писмото, видян от POLITICO, включваше и споменавания на чешки, германски и украински енергийни компании, които не се появиха в окончателния вариант. В този вариант държавният доставчик на газ на Молдова Moldovagaz също се е подписал временно под декларацията, но неговият подпис също липсва в публикуваната във вторник декларация.
Makogon твърди, че това вероятно се дължи на факта, че словашките фирми са се надявали да получат по-широка подкрепа за декларацията, но не са успели да я подкрепят достатъчно поради противоречивия характер на пакта.
За разлика от Централна Европа обаче, Молдова вероятно ще бъде засегната от прекратяването на споразумението.
Това е така, защото проруската сепаратистка територия Приднестровие в източната част на страната получава силно субсидиран газ от Москва през Украйна, обясни Макогон. Тъй като за януари не е предвиден алтернативен износ на газ, тя ще остане без доставки, което ще принуди правителството на Молдова да купува по-скъп внос на пазара на ЕС, каза той, и да замени 70 % от доставките на електроенергия в страната.
Комисията отказа да коментира. Moldovagaz, словашкото и унгарското правителство, както и техните енергийни компании SPP, Eustream, MVM и MOL, не отговориха веднага на въпросите на Politico.
Моля, подкрепете ни.