Политологът Христо Панчугов: Политически шантажи и сделки белязват работата на този парламент
„Изключително тъжното в тази сесия на парламента е, че можем да намерим най-„ярката“ част от неговата работа в това да се изкара мандата, което за съжаление води след себе си много негативни последици. Това да се изкара мандата направи парламента, а и правителството заложник на няколко много специфични, много частни и откровено популистки интереси.“, каза още политологът пред БНР.
„Качеството, политическата логика, политическата визия, каквато и да е последователност в политиката се оказа по-скоро пречка за работата на този парламент, отколкото негова характеристика.“
Вероятно това ще се окаже парламентът с най-много върнати, отпаднали, променени законопроекти, допълни преподавателят. „Ще наблюдаваме повече от същото до края на този парламент.“
Тлеещото недоволство в обществото би могло да се изрази и в по-странни, екзотични и радикални алтернативи на парламентарните избори, смята той.
„Това, което се случи лятото, не е изчезнало. То не можа да намери своето политическо представителство. За съжаление. За пореден път всички, ангажирани с протестите, се оказаха в ситуация, в която да не могат да се позиционират като политическа алтернатива, която да се ползва с доверие. Недоверието не е изчезнало. Въпросите, които бяха задавани лятото, не са получили своя отговор и българските граждани не се чувстват удовлетворени“, коментира политологът.
Без ясен план и с промени в последния момент може да се стигне до хаос и неприемане на изборните резултати от българските граждани, смята Панчугов. „Разбирам изкушението всеки да си прави частната политическа сметка кога ще му е удобно да проведе изборите. Най-важното е всъщност дата, около която ЦИК и ангажираните с това институции да могат да създадат план.“
Политологът подчерта, че е необходимо време за създаване на доверие в българското общество по отношение на процедурата на парламентарните избори.
„Каквито и извънредни мерки да бъдат въведени по отношение на изборите и свързани с пандемията, българското общество трябва да има време да ги приеме.“
Имайки предвид нивата на доверие на българските граждани в българските пощи, въвеждането на гласуване по пощите е гаранция за политическо фиаско, изтъкна още Христо Панчугов.
Според него институциите в момента са в пълен нокаут и всяка потенциална малка криза може да предизвика последици, които сега дори не можем да си представим, каза още Панчугов.
Моля, подкрепете ни.