Поскъпват дрехите втора ръка заради такса на екоминистерството
Основната причина, поради която хората предпочитат дрехи втора употреба е, че се прибират от магазина хем с пълна кошница, хем с пълен джоб. Като Дафинка, която дава пример с любимата си рокля, чиято цена е 1 лев.
Проучвания показват, че все повече българи предпочитат да пазаруват дрехи втора ръка. Само преди 4 години делът им е бил почти 39%. Изследване за последната година обаче показва, че сега са с 11 на сто повече - почти 50%. Статистиката сочи още, че 23% от анкетираните редовно купуват дрехи втора употреба.
Близо 42% от българите обаче предпочитат магазини за маркови дрехи, а 14% си поръчват облекло онлайн. Има ли търсене, има и предлагане. В България на денонощие се внасят около 30 тона текстил втора употреба. Повече от половината от вноса на дрехи втора употреба у нас се сортира и се реекспортира в трети страни. От тези дрехи, които остават в България, едва около 3 % се унищожават и то по специален начин.
Сега тези 3% се депонират от самите фирми. Притесненията на бранша обаче идват от добавка в законопроект за управлението на отпадъцит. Тя ги задължава да оставят депонирането на така наречените "организации по оползотворяване" и да им плащат такси за това.
Аргументът за добавката е, че така ще се спре нерегламентираното горене на дрехи, което замърсява въздуха. Според бранша обаче това ще доведе до скок на цените с около 25%. Министерство на околната среда и водите твърди, че за сега няма изготвено предложение за въвеждане на въпросната продуктова такса.
На този етап законопроектът е внесен в парламента, но все още не е гласуван от народните представители, което означава, че все още подлежи на промени.
Моля, подкрепете ни.