Посланик Мертен: Държави като САЩ и други в ЕС имат ограничено влияние в Русия напоследък
Според него е важно, че „през последната близо година българският парламент прие закони, насочени към съдебната реформа, предприемайки стъпки в борбата с корупцията“.
Запитан за ендемичната корупция, той обясня, че тя съществува във всяка страна, включително в САЩ, в Азия, навсякъде, важното е да има механизми за засичане и да се гарантират наказания.
На въпрос за конституционните промени у нас и за "брокерите" на влиянието, Мертен обясни, че има предизвикателства при спазването на правилата: "България постоянно търси начини да се справи най-добре, във всяко общество се говори как някои хора не ги засягат правилата, затова имаме избори, за да се променят правилата и да се гарантира, че важат за всички."
Посланик Мертен допълни още, че четейки българската преса, гледайки тв програми, хората са доста добре информирани.
"Това са важни елементи, за да може всички части на обществото и правителството да функционират нормално", отбеляза още той.
Мертен коментира думите на Доналд Тръмп, че която страна не плаща вноската си в Алианса, ще я даде на Путин, за да прави каквото иска с нея:
"Българите, българската политическа класа разбират, че са направили избора да са част от НАТО, те се възползват от чадъра, осигурен от 30-те съюзници, Алианса е от реална полза".
Относно неочакваната смърт на Навални, посланикът каза:
"Мисля, че е важно да се има предвид, че смъртта на г-н Навални, за която скърбим и предаваме съболезнованията си на неговата вдовица, се дължи на президента Владимир Путин, на политиката и режима, който е установил в страната. Такива хора, за които може да се спори дали присъдата им е била легитимна, никой не бива да умира в затвор, докато излежава присъда. И мисля, че Русия, за съжаление, е станала държава, която толерира подобен вид неща".
"Ако трябва да съм честен, държави като САЩ и други в ЕС например имат ограничено влияние в Русия напоследък. Посолството ни е много по-малко от преди.", допълни той.
Моля, подкрепете ни.