Последна спирка “България”: 1010 души у нас чакат шанс за живот
България е на дъното в Европа по трансплантации. У нас те се случват все по-рядко. Смъртната присъда - списък с чакащи. Някои търсят спасение в чужбина.
Преди едва няколко месеца служебният здравен министър разкри отвратителна схема в правителствената болница “Лозенец”, действала цели две години. Направени са 14 бъбречни трансплантации на чужденци, които нямат роднинска връзка помежду си. Донорите са млади хора от Молдова и Украйна. По закон у нас са забранени трансплантациите от жив донор на хора без роднинска връзка. Има доказателства, че в болница "Лозенец" процедурата не е спазена.
Причината? Много пари.
Всичко се е случвало с благословията на проф. Любомир Спасов - бившият вече директор на УМБАЛ “Лозенец”. За всяка трансплантация болницата е получавала над 20 хил. долара.
“Брат ми знаеше, че животът му се отнема от Министерството на здравеопазването. Знаеше кой се стреми договорът с Виена да бъде прекъснат, за да може тези трансплантации да се правят в правителствената "Лозенец". Право на живот у нас има всеки. Но тия неща не ги решаваме ние, а хора на високи позиции”.
Това е разказът на брата на Адриан Петков - 29-годишният младеж, който почива на 13 октомври 2018 г., чакайки реда си за белодробна трансплантация. Дълги години бори тежката диагноза - муковисцидоза.
Операцията, на която е трябвало да се подложи, не се извършва в България, а в чуждестранни клиники в ЕС. Там обаче отказват да го приемат заради едно изтекло споразумение между родината ни и организацията "Евротрансплант".
Въпросното споразумение изтича през 2017 г. България предприема стъпките да го поднови, а пациентите се оказват в задънена улица.
Министерството твърди, че е направило всичко възможно.
Въпреки това в момента 1010 души чакат своя шанс за живот. И чакат реда си за трансплантация. Не е ясно колко от тях ще успеят. Нито колко дълго ще продължи чакането.
Ясно е едно. Днес е Европейският ден на донорството. Да ни е честито последното място.
Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.