ЕС поставя ултиматум на Македония: Конституционни промени или забавяне на еврочленството
Македонското правителство е призовано да извърши конституционни промени и да изгради добросъседски отношения с България и Гърция. Това е акцент в годишния доклад на Европейската комисия относно напредъка на Република Северна Македония (РСМ) по пътя към ЕС.
В документа се подчертава, че правителството на Християн Мицкоски трябва да спазва договорите с България и Гърция, включително Договора за приятелство и добросъседство от 1 август 2017 г. с България и Преспанското споразумение от 17 юни 2018 г. с Гърция. РСМ е посочена като добър пример за изграждане на мултиетническо общество, но Скопие трябва да изпълни ангажимента си за завършване на конституционните промени.
Европейската комисия призовава за ускоряване на реформите, свързани с интеграцията на страната в ЕС. Сред акцентите са укрепването на върховенството на закона, повишаването на доверието в съдебната система, както и провеждането на разследвания и наказателни преследвания, особено по отношение на високопоставени лица.
В същото време, премиерът на РСМ Християн Мицкоски изрази мнение, че докато е на поста, няма да бъдат предприети промени в конституцията. Той подчерта, че такива промени ще станат възможни само след ратификацията на присъединяването на РСМ към ЕС от България.
Комисията припомня, че процесът на скрининг за всички шест клъстера е приключил през декември миналата година. Мицкоски заяви, че правителството няма да внесе в парламента предложение за конституционни промени с отложено действие, ако няма редовно правителство в България, съобщава БГНЕС.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта, че целта на ЕС е да започне преговори с РСМ, но това ще стане след извършването на необходимите конституционни промени. Тя изрази увереност, че пречките могат да бъдат преодолени.
Мицкоски отбеляза, че "едностранни ходове" биха застрашили европейската интеграция на РСМ, напомняйки за провалите на предишното правителство. Той подчерта, че интересите на гражданите и на държавата стоят на първо място и изрази мнението, че включването на българите в македонската конституция трябва да се случи след ратификацията на споразумението за присъединяване на страната към ЕС от българския парламент.
Моля, подкрепете ни.