Реклама / Ads
1| 681 |27.11.2025 НОВИНИ

Повече от половината германци очакват предсрочни избори

.
Фридрих Мерц Източник: БГНЕС
Мнозинството германски граждани изразяват съмнение, че управляващата коалиция ще остане на власт до следващите парламентарни избори през 2029 г., показва социологическо проучване, публикувано от в. "Билд".
 

Общо 54% от участниците в проучването на агенция ИНСА са заявили, че очакват управляващата коалиция на канцлера Фридрих Мерц, съставена от неговия Християндемократически съюз и лявоцентристката Германска социалдемократическа партия, да се разпадне преди края на мандата.

 

29% от анкетираните смятат, че правителството ще остане на власт до 2029 г., а 17% не са дали конкретен отговор.

 

В допитването на ИНСА между 21 и 24 ноември са участвали малко над 1000 души с право на глас.

 

Мнозинството от поддръжниците на Мерц са на мнение, че коалицията ще продължи да управлява, докато граждани, подкрепящи други партии като ГСДП или Зелените, са по-склонни да прогнозират нейния провал.

 

Така например 43% от избирателите на ГСДП очакват коалицията да се разпадне по-скоро, докато броят на тези, които предричат оттеглянето ѝ от властта нараства до 78% сред поддръжниците на партия "Алтернатива за Германия".

 

Това проучване се публикува в момент на изострено напрежение вътре в коалицията, подхранвано от спорове около планираното законодателство за пенсионна реформа и запазващата се слаба подкрепа за правителството в проучванията напоследък.

 

Мерц обеща да съживи германската икономика, но растежът ѝ остава минимален, а управляващата коалиция е обхваната от разногласия по въпроси като избирането на съдии в германския Конституционен съд и новата програма за военна служба, предава БТА.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 777 |27.11.2025 Оцелелите в Хонконг питат: Как беше допусната тази трагедия? . 1| 974 |27.11.2025 България става част от Джиро д’Италия . 1| 927 |27.11.2025 Притеснения във Франция от влиянието на MAGA за изборите през 2027 г. . 0| 837 |27.11.2025 Тръмп: Без Южна Африка на срещата на Г-20 в Маями догодина

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads