Празник за чревоугодници и просто гладни: Да живей, живей бекона!
Беконът е продукт от пушено или осолено свинско месо.
Противно на общоприетото схващане, това не е просто една от разновидностите на месо с тлъстина: за производството на бекон се използва страната на младо прасе, угоено по специален начин, без прешлени, гръдна кост и кости. При правилно угояване подкожната мазнина и месото се разпределят на почти еднакви слоеве. Беконът може да се яде самостоятелно или като гарнитура (например като част от така популярната английска закуска), а също така може да се използва като вторична съставка, която придава на ястието приятна пикантност, например в бургери , сандвичи или супи.
В края на 90-те години популярността на бекона в САЩ и Канада започва рязко да нараства – това явление дори се превръща в „бекон мания“.
Смята се, че нарастването на популярността на диетите с ниско съдържание на въглехидрати като диетата на Аткинс е допринесло също за това.Традиционните ястия с бекон (сандвич с бекон с маруля и домати, салата Коб, пица, бургери и хот-дог с бекон и др.) са допълнени с по-необичайни - например питки с бекон и кленов сироп, очукан бекон и дори бекон сладолед. А американската компания J&D's Foods отиде по-далеч и, след като реши да играе на популярността на бекона, пусна цяла линия продукти с вкус на бекон: сол с бекон, „Бейкън“ (майонеза с вкус на бекон), пуканки, балсам за устни и дори пощенски пликове под формата на плочки с вкус на бекон - лепило с вкус на бекон.
В края на краищата всичко е по-вкусно с бекон - поне някои хора мислят така. Тъй като беконът е толкова популярен, не е чудно, че има цял празник, посветен на него. Отбелязването отдавна е преминало границите на Северна Америка.
Денят на бекона е създаден през 2000 г. по идея на трима студенти от Бедфорд, Масачузетс - Алекса Хафлорд, Сет Ритенхаус и Евън Салим.
Те решили, че нашареното със сланина месо и толкова вкусно и популярно, че определено заслужава отделен празник. Те организирали първия Ден на бекона и създават сайт, за да го популяризират. Само за няколко години Денят на бекона стана много популярен в САЩ, а след това и извън страната, въпреки че датата му е свързана с друг американски празник - Деня на труда. Най-добрият начин да отпразнувате Международния ден на бекона е, разбира се, да се насладите на ястия с бекон за закуска, обяд и вечеря или дори да организирате тематично парти, където всеки гост трябва да донесе собствено ястие с бекон.Ако не се страхувате от неочаквани съчетания на храни, можете да експериментирате с необичайни ястия с бекон като сладолед с бекон, покрит с шоколад бекон или сладко от бекон... Между другото, дори тези, на които религиозните вярвания не им позволяват да ядат свинско и вегетарианците, могат да празнуват деня на бекона: алтернативи на бекона от други видове месо (пуешко, агнешко, телешко, козе), както и вегетариански бекон от соев протеин или тофу е създадено специално за тях.
***
Две рецепти за тялото и душата:
тиквички - 3 - 4 бр.
бекон - 200 г
гъби - 8 бр.
лук - 1 глава
пилешко месо - 200 г (филе)
топено сирене - 1 опаковка (150 г)
кашкавал - за поръсване
черен пипер - 1 ч.л.
червен пипер - 1 ч.л.
чубрица - 1 ч.л.
доматено пюре - 3 - 4 с.л.
Тиквичките се издълбават и се подреждат в тавичка, заливаме с малко олио и 1 ч.ч. вода. Слагаме ги във фурна за около 30 минути на 200 градуса.
През това време запържваме нарязания лук, гъби, бекон и пилешкото месо.
Добавяме подправките и накрая домата, оставяме още 10-тина минути и махаме от котлона.
Пълним тиквичките със сместа и отново във фурната за 20 минути.
Накрая добавяме топеното сирене и кашкавала към печените тиквички и след 10 минути спираме фурната.
Голяма вкусотия се поучава!
***
Подгответе тава за печене като я намазвате тънко с олио. Загрейте фурната на 180-200 градуса.
Смесете крема сирене с кашкавал, ситно нарязан лук и вакълцан бекон. Добавете подправки по вкус в сместа. Разбъркайте добре. По желание можете преди това леко да запържите бекона. Ако е пушен, може да го оставите суров.
Измийте гъбите. Отстранете пънчетата им. Нарежете ги на ситно и ги добавете към сместа за пълнене. Разбъркайте отново. Напълнете чадърчетата на гъбите с плънката.
Подредете ги в тавичката за печене. Покрийте с фолио и печете за около 40 минути.
Малко преди да извадите от фурната махнете фолиото, за да хванат коричка.
Ще си оближите пръстите!
Моля, подкрепете ни.