Проблемът е в нашата кочинка! Ако променим мисленето си, непримирими сме към корупцията, ще пътуваме по-безопасно

Катастрофа може да стане навсякъде, затова и навсякъде трябва да сме бдителни. Има определени участъци обаче, които са с голяма концентрация на пътнотранспортни произшествия.
ФрогНюз търсим мнението на двама професионални шофьори за най-опасните отсечки, според техния опит. Причините за опасността, които посочват, най-общо са лошото състояние на пътната настилка, неправомерно изпреварване, превишена скорост и манталитета на шофьорите.
“Тирове изпреварват, летят, други карат дрогирани”, казва единият от тях – Валентина. А другият – Радослав, допълва: “Като цяло България е опасна навсякъде! А обучението на шофьорите е под всякаква критика”.
Обединяват в се мнението, че автомагистрала “Хемус” и автомагистрала “Тракия” са най-опасните пътища у нас. Отсечката от пътя Плевен - Луковит, където загина 12-годишната Сияна, е едно от местата, които и двамата определят като особено опасни. Съгласни са, че пътят от София до Варна е може би най-лошият, определят го като “потрес”. Посочват, че кръговото в Бяла също е много критична точка.
Отбелязват и конкретни отсечки, в които трябва да сме особено бдителни:
Видин – София;
Русе – Свиленград;
Бургас – Варна;
Варна – Добрич;
Плевен – Луковит.
За пътя Плевен – Луковит допълват, че в момента е много опасен, защото целият трафик от Европа се слива там, а има и туристи, тъй като ще започне и сезона в Гърция.
“Лошото състояние на пътя плюс многото трафик изнервят шофьорите, започват да имат неразумно поведение на пътя, изпреварват”, обяснява Валентина.
А Радослав разказва лична случка: “Преди години катастрофирах край Монтана, влязох в аквапланинг, бях с лекия си автомобил. Когато полицаите се обадиха на пътна помощ, ги упътиха да дойдат до “Локвата”, те го знаели. Смятайте, щом са кръстили мястото, има си име. А там всяка седмица има поне по една катастрофа”. По чудо, след страничен сблъсък с друг автомобил, тогава няма ранени. Колата е помляна. Мястото е известно като такова с много катастрофи. Друг е въпросът защо, след като е известно, тази локва не изчезва, не се отстраняват слабостите на пътя.
По данните на Института за пътна безопасност най-опасните пътища в страната са в областите Русе, Пловдив и Благоевград. Негативната петица се допълва от Стара Загора и Варна. В другия край са областите Ямбол, Сливен и Смолян, където опасността от сериозни катастрофи е три пъти по-ниска.
Още през 2022 година Асоциацията на пострадалите при катастрофи определи няколко пътни артерии в България с най-много катастрофи с най-голям брой жертви и ранени за последните години. Кресненското дефиле беше описана като една от най-кървавите отсечки в България. Твърде често в информационния поток попадаме на информации за катастрофи там, често се налага временно ограничаване на движението. През 2022 година в отсечката бяха поставени гъвкави ограничители, за да се ограничи възможността за изпреварване. Оттогава там има катастрофи, някои от тях тежки, но за щастие – няма загинали.
Друг анализ на Института за пътна безопасност показва, че най-опасните участъци са автомагистралите “Тракия”, “Хемус”, “Струма” и “Марица” – там се случват най-много инциденти. Експертите призовават да се ограничи скоростта на автомагистралите ни, която в момента е 140 км/ч. Това е и най-високата разрешена скорост в ЕС.
По автомагистрала “Тракия” минава целият трафик през топлите месеци на път за морето. Почти 3000 катастрофи са станали на “Тракия” за периода 2017-2021 година, като загиналите са 108 души.
Автомагистрала “Хемус” е пътят от София до Варна. За посочения период – 2017-2021 година, загиналите са 33 души.
Автомагистрала “Струма”, която преминава от София през Перник, Симитли и Кресна до Сандански също е “черна” като статистика – почти 600 сблъсъка с 22 загинали за 2017-2021 година.
Автомагистрала “Марица” ни води от Пловдив през Стара Загора и Харманли до Свиленград. За периода 2017-2021 година там са загинали 18 души.
Двамата професионални шофьори, с които разговаряхме, отбелязват, че “не са виновни само пътищата, а и хората които бързат за края”.
“Прост пример – в Чехия пътищата са хубави, но манталитетът на чеха е по-зле и от нашия! Нагледал съм се на какви ли не неща, които ти изправят косите! Това да те изпреварват отдясно в аварийната лента, си е нещо нормално. Скоростта също е много висока”, разказва Радослав.
Според Валентина не бива да се дават мощни автомобили на млади шофьори, които току-що са взели книжка. Опасност са и турските ТИР-ове, които, по думите и на двамата, шофират крайно неразумно. “Закони за чужденци никакви няма и за това се движат така!”, отбелязва Радослав.
“Огромен проблем са и неделните шофьори, нямат никакво адекватно държание и тотална липса на навици и пътно поведение”, посочва още той.
“Много е просто! Ако изцяло променим мисленето си като нация, ако има грижа, ред и непримиримост към безредие и корупция, ще имаме по-нормално движение. Проблемът е основно в нас и в нашата кочинка!”, заключва той.
Илияна Маринкова
Моля, подкрепете ни.





