Реклама / Ads
2| 2156 |12.04.2025 НОВИНИ

Преговори със заплаха от военни действия: САЩ и Иран приключиха срещата за ядрената програма на Техеран

.
Иран и САЩ проведоха преговори в Оман днес и се споразумяха да се съберат отново следващата седмица, съобщи иранската страна. Диалогът е насочен към решаване на ескалиращата ядрена програма на Техеран, като президентът Доналд Тръмп заплаши с военни действия, ако не бъде постигнато споразумение.
 

Министърът на външните работи на Иран Абас Араки публикува в канала си в Телеграм, че неговата делегация е имала кратка среща с американската страна, оглавявана от пратеника на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, след като напуснали непреките преговори, посредничени от Оман.







„След повече от 2 и половина часа непреки преговори ръководителите на иранската и американската делегации се срещнаха за няколко минути в присъствието на оманския външен министър, когато напуснаха преговорите“, каза Араки.

 

Той добави, че разговорите, които са първи между Иран и администрацията на Тръмп, включително първия мандат през 2017-2021 г., са се провели в „продуктивна и позитивна атмосфера“. „Двете страни се съгласиха да продължат преговорите следващата седмица“, написа Араки, без да уточнява мястото и датата на срещата.

 

Нямаше незабавен коментар от страна на САЩ относно преговорите.

 

Иранският представител на Министерството на външните работи Исмаил Багхаи по-рано заяви в X, че всяка делегация е имала своя отделна стая и ще обменя съобщения чрез оманския външен министър.

 

„Настоящият фокус на преговорите ще бъде деескалация на регионалните напрежения, размяна на затворници и ограничени споразумения за облекчаване на санкциите (срещу Иран) в замяна на контрол върху ядрената програма на Иран“, каза източник от Оман за Reuters. Багхаи отрече този разказ, но не уточни какво е било невярно.

 

Оман отдавна играе ролята на посредник между западните сили и Иран, като е посредничил за освобождаването на няколко чуждестранни граждани и двойни граждани, задържани от Ислямската република.

 

Техеран подхожда към преговорите с предпазливост, като се съмнява, че те могат да доведат до споразумение и е подозрителен към Тръмп, който многократно е заплашвал да бомбардира Иран, ако не спре ускореното си обогатяване на уран – процес, който западните държави разглеждат като възможен път към ядрени оръжия.

 

Докато всяка страна е заявила, че има шанс за напредък, те остават на противоположни позиции по отношение на разногласията, които продължават повече от две десетилетия. Иран отрича да се стреми към ядрени оръжия, но западните държави и Израел вярват, че страната тайно се опитва да разработи средства за изграждане на атомна бомба.







Преговорите в събота изглеждаха непреки, както Иран беше искал, а не лице в лице, както беше изисквал Тръмп. „Това е началото. Така че е нормално в този етап двете страни да представят основните си позиции чрез оманския посредник“, каза Багхаи.

 

Признаци за напредък биха могли да помогнат за охлаждане на напрежението в региона, който е в конфликт от 2023 г. с войни в Газа и Ливан, ракетни атаки между Иран и Израел, нападения на Хути върху търговията по Червено море и свалянето на правителството в Сирия.

 

Високи залози Неуспехът обаче ще засили страховете от по-широка конфронтация в регион, който е основен износител на нефта в света. Техеран предупреди съседните държави, които имат американски бази, че ще понесат „тежки последици“, ако участват в каквото и да било американско военни нападение срещу Иран.

 

„Има шанс за първоначално разбиране за бъдещи преговори, ако другата страна (САЩ) влезе в преговорите с равноправна позиция“, заяви Араки пред иранската телевизия.

 

Върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, който има последната дума по ключови държавни въпроси, е дал на Араки „пълномощия“ за преговорите, съобщи ирански официален източник за Reuters.

 

Иран изключи възможността да преговаря по въпросите на своите отбранителни способности, като например програмата си за балистични ракети.

Западните нации казват, че обогатяването на уран от Иран, което е ядрено гориво, е преминало далеч отвъд изискванията на цивилната енергийна програма и е произведло запаси с ниво на чистота, близко до това, което е необходимо за ядрени бойни глави.







Тръмп, който възстанови кампанията на „максимално налягане“ върху Техеран от февруари, изостави ядреното споразумение от 2015 г. между Иран и шест световни сили през 2018 г. по време на първия си мандат и повторно наложи опустошителни санкции върху Ислямската република.

Оттогава ядрената програма на Иран е напреднала, включително чрез обогатяване на уран до 60% чистота, което е техническа стъпка от нивото, необходимо за бомба.

 

Израел, най-близкият съюзник на Вашингтон в Близкия изток, разглежда ядрената програма на Иран като екзистенциална заплаха и многократно е заплашвал да нападне Иран, ако дипломацията не успее да ограничи ядрените амбиции на страната.

 

Влиянието на Техеран в Близкия изток е сериозно отслабено през последните 18 месеца, като неговите регионални съюзници – известни като „Оста на съпротивата“ – са или разпаднати, или сериозно отслабени от началото на войната между Хамас и Израел в Газа и падането на Башар ал-Асад в Сирия през декември.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2265 |12.04.2025 Нелегалните преминавания в Европа са намалели, през България е един от най-натоварените маршрути . 3| 2275 |12.04.2025 Погребаха терориста от Сарафово в гробището за загинали бойци на Хизбула . 0| 2205 |12.04.2025 Никола Цолов спечели първата си победа за сезона във Формула 3 . 3| 2248 |12.04.2025 Напрежение в Белград: Вучич иска да потуши студентските протести с проправителствен митинг

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads