Реклама / Ads
4| 8652 |09.02.2023 НОВИНИ

Прекратява се фрапиращият договор за ”Граф Игнатиево”, нараснал от 300 000 на 10 млн. лв.

.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов
Министерството на отбраната полага всички усилия да бъде преодоляно огромното забавяне в процеса на модернизация на авиобаза ”Граф Игнатиево”. Очаква се през 2024г. базата да получи сертификат от американската страна, за да може да приеме самолетите F-16 BLOCK 70. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов.
 

Самолетът F-16 BLOCK 70 е определен за основен боен самолет на българските Военновъздушни сили през 2018г. Договорът за модернизация на летището е сключен през м. август 2019г., но до есента на 2022г. не е била открита нито една строителна площадка: "Забавянето е повече от 3 години, които няма как да бъдат наваксани за три или шест месеца, но полагаме всички усилия тези срокове да бъдат съкратен", подчерта министър Стоянов.

 

Сред причините за забавянето на модернизацията са: сключените договори от 2020г. и 2021г. на инженеринг – проектиране и строителство чрез директно възлагане; сто процента авансови плащания (по този начин са раздадени около 202 млн. лв.); неточност при определяне на параметрите на заданието, в резултат на което строително-монтажните работи са в пъти завишени спрямо очакваните при възлагането на договорите. Министър Стоянов даде пример за възложен през 2020г. договор с авансово платени 300 000 лв., като след извършено проектиране фирмата е представила сметка за 10 млн. лв. Този договор ще бъде прекратен.

 

Военният министър отчете свършеното до момента:

- Първата строителна площадка беше открита през октомври 2022 г., като до момента има сключени 36 договора;

- От октомври до сега са открити 16 строителни площадки, като предстои откриването на още 21;

- За девет обекта предстоят обществени поръчки;

- При процедурите се търси конкурентност и възможно най-ниски цени;

- Залага се 30% авансово плащане с банкова гаранция.

 

Първите два самолета F-16 се очаква да пристигнат в България в началото на 2025г. Ако инфраструктурата не е построена и преминала сертификация, самолетите ще останат в САЩ и ние ще плащаме допълнително за това, че те обслужват нашите самолети и ги поддържат в оперативна готовност. На заседание на работната група за координиране на инфраструктурните проекти министър Стоянов се запозна с хода на строителните работи в авиобаза "Граф Игнатиево". Военният министър уточни също, че България има готовност да изпрати толкова полета със "Спартан" до Турция, колкото са необходими.

 

"За осигуряване на въздушен транспорт до Турция можем да извършим толкова полета, колкото са необходими. Самолети "Спартан" летяха в понеделник, летяха и вчера. Имаме готовност да осигурим и Министерството на здравеопазването, и БЧК, и аварийния отряд на Столична община“. Той съобщи, че към момента няма нови искания за полети. Очаква се с един или два полета на 11 февруари да бъде извършена ротация на част от спасителите", уточни Стоянов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 14| 5609 |09.02.2023 И Чехия заведе дело срещу ”Газпром” за неспазване на договора, а ние?! . 3| 3130 |30.01.2023 Русия плаши да скъса договора със САЩ за ядрените оръжия след 2026 г. . 3| 3384 |29.01.2023 Божанков: Никой няма да ни каже какви договорки има, срещата на Борисов и Нинова беше финалът на този процес . 3| 3573 |24.01.2023 Лукашенко: Украйна предложи договор за ненападение

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads