При слаб интерес и нисък кворум: Как съдиите избират членове на ВСС
Кандидатите са двама - съдиите Марина Михайлова и Деян Денев.
В съвещанието участие взеха едва около 400 съдии при близо 2200 имащи право на глас магистрати или около 20%.
След като в 10 часа преброяването показа, че от 2202-ма имащи право на глас съдии електронно са се регистрирали едва 346, водещият събранието - председателят на Върховия административен съд Георги Чолаков, обяви второ откриване след час, предават от Българското национално радио. Час по късно кворумът бе на ръба - събраха се 412 магистрати.
Избopът нa нoви члeнoвe ce cлyчвa пo-мaлĸo oт гoдинa пpeди ĸpaя нa мaндaтa нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт. Той дойде след оставките на Kpacимиp Шeĸepджиeв и Бopянa Димитpoвa, които бяха координатори на cилнo ĸpитиĸyвaния oт вcичĸи зaинтepecoвaни cтpaни пpoeĸт зa нoвa cъдeбнa ĸapтa.
Деян Денев заяви при представянето си, че процедурата, в която участва, се счита за формална, а настоящият състав на Висшия съдебен съвет трудно може да се похвали с него позитивно. Намира критиките за обективни. Той смята, че броят на членовете, избрани от НС трябва да бъде намален за сметка на избраните от магистратите на квотен принцип, за да бъде отговорено на очакванията за намаляване на политическото влияние на съдебната власт.
Михайлова пък се обяви за по-голяма независимост във Висшия съдебен съвет - икономическа независимост на магистратите, атестирането и повишаването им. Михайлова представи своите предложения за промяна - дисциплинарната практика на ВСС, работното време на магистратите и равномерното им натоварване, въвеждане на електронно правосъдие, съдебните райони на съдилищата, закриване и степента на натовареност.
Моля, подкрепете ни.