Проф. Дронзина: Радикализацията не е в Тора Бора, а в Австрия, Франция, Англия
Това коментира пред БНР проф. Татяна Дронзина, изследовател на тероризма и преподавател във философския факултет на Софийския университет.
„Ислямска държава“ беше разгромена териториално, но остана да съществува в интернет и е много по-силна днес, отколкото „Ал Кайда“. „Ислямска държава“ продължава да е вдъхновяващ пример и бранд за всички онези, които смятат, че са в джихад с ценностите на европейската цивилизация“.
По думите ѝ непрекъснато в историята има примери, които показват, че тероризмът няма нужда от специален повод да нанесе удар.
„В момент, в който цялото внимание е върху Covid-19, ставаме свидетели на терористични заплахи. Не е изненада това, защото „Ислямска държава“ успя добре да се адаптира към условията на Covid - изпрати послание, че вирусът е наказание за неверниците, тоест, за тези, които не са джихадисти; изпрати напътствие, че точно когато правителствата са ангажирани с борбата с коронавируса, е моментът на атака. Може би сме свидетели на една нова серия терористични актове“.
„Тероризмът променя живота ни. Изменяме ритъма си на живот и на работа. Най-голямата щета, която тероризмът нанася не е в човешки животи, а в обстоятелството, че ни кара да не се доверяваме на държавата, че може да ни защити, и второ, защото не убеждава, че трябва да жертваме свободата си в името на сигурността. Това е лъжлива дилема с по-скоро трагичен край“.
Моля, подкрепете ни.