Проф. Георги Рачев: През 2025 г. да станем малко по-добри, по-мирни, да обръщаме внимание на възрастните и децата
Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по bTV климатологът проф. Георги Рачев.
„Днес е Денят на бащата – аз съм много горд, че съм татко и дядо. Към всички татковци – да внимават, да правят деца и да ги отглеждат като граждани на тази планета, защото ние всички сме заедно. Климатът е точно това – времето е в нас и ние сме в него, ние него обръщаме и то нас обръща“, подчерта специалистът.
„В Германия социалните проучвания показват за първи път от години наред, че на първо място е икономическата обстановка в страната, на второ – миграцията, а на трето – климатичните промени. Климатът не е стационарен, той постоянно се изменя. Това, че тази година ще стане най-топлата година откакто се водят метеорологични наблюдения и за първи път ще прескочим тази граница от +1,5 градуса – не е фатално. Не е страшно. Страшното е, че миналата беше най-топлата, а тази ще я надмине“, коментира още проф. Рачев.
„Две рекордни години една до друга като най-топли вече показва една трайна зависимост, че става все по-топло и то за много кратко време. То вече не е в рамките на един човешки живот, а в рамките на едно съзряване. Това е притеснителното, защото ние нямаме никаква памет назад – да знаем как ще реагира системата, Земята, природата, за да сме подготвени“, изтъкна експертът.
„Професионалистите смятаме, че затоплянето с 1,5 градуса не е толкова страшно, ако е тази година. Тъй като се увеличават парниковите емисии, не се намалява консумацията на фосилни горива - нефт, природен газ, въглища. Ние сме в една кошница целия свят. Китай е на първо място по възобновими енергийни източници, но те увеличават и ТЕЦ-овете, защото нуждата от енергия е крещяща. Тази година Германия внесе от Франция три пъти повече ток отколкото през 2023 година“, допълни ученият.
Той е категоричен, че нашият принос за глобалното затопляне е съществен.
„Човечеството потребява всяка година около 17 млрд. тона фосилни горива, с които цапаме най-много. Сега всички сме се съсредоточили върху Тръмп, но той отново може да напусне Парижкото споразумение. Показа се, че световната икономика може да върви напред и същевременно въглеродните емисии да намаляват“, аргументира се климатологът.
Моля, подкрепете ни.