Реклама / Ads
9| 3809 |09.01.2022 НОВИНИ

Проф. Гетов: COVID-19 мина през здравната система като тир

.
Проф. Илко Гетов Източник: стопкадър, Нова телевизия
COVID-19 нанесе непоправими щети на здравната система, мина през нея като тир. Експертите отдавна се притесняваме от това, което ни очаква. Крайно време е вече и политиците да се притеснят – подценяват ваксинацията, а ползата от нея е неоспорима. Това смята проф. Илко Гетов, представител на България в Европейска агенция по лекарствата.
 

Пред Нова телевизия той потвърди, че новият вариант на коронавируса –

Омикрон, преминава по-леко, но е значително по-заразен от Делта варианта. Специалистът призова още при първи симптоми – дразнене в гърлото, умора и отпадналост, хората да останат вкъщи и да си направят тест.

 

„В момента, в който един човек се почувства уморен, спи зле, има драскане в гърлото и носоглътката, е хубаво да си остане вкъщи, да си направи тест, за да спрем разпространението на вируса”, поясни той.

 

При Омикрон симптомите се развиват в рамките на 3-4 дни, а при сезонния грип всичко се случва за ден, уточни представителят ни в ЕМА.

 

По повод поставянето на бустерни дози от ваксините срещу COVID-19, той препоръча:

 

„Ако имате първа игла от векторна ваксина – тази на AstraZeneca, бустерната доза трябва да е от информационна РНК ваксина – Pfizer или Moderna. Ако пък имате две дози от РНК ваксините и са минали повече от три месеца от последната игла – можете вече да си сложите бустер от същия препарат. Хубаво е това да стане от три до шест месеца след пълен ваксинационен цикъл. При децата все още не се разрешава поставяне на бустерна доза”.

 

„Трябва да продължат мерките, но не да въвеждаме нов локдаун, а да спазваме настоящите противоепидемични правила – носене на маски, ограничени социални контакти, често проветряване на помещенията и регулярна дезинфекция”, смята проф. Гетов.

 

„България очаква доставка на 50 000 дози от перорални лекарства срещу COVID-19 с общоевропейски договор, но те са на различен етап от разрешаване за употреба в ЕС. Тези лекарства е слабо вероятно да ги има в аптеките. Очаква се да ги получим след месец март. Те се приемат в първите дни на заразяване”, уточни професорът.

 

Той обясни, че има няколко варианта за тяхното разпространение – първият е да ги има в COVID центровете и при личните лекари. Друг вариант е да са налични в регионалните здравни инспекции и в болниците.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 18201 |08.01.2022 Проф. Слатински: Страх го тресе Гешев, че ще стане непотребен на своите кукловоди! . 3| 3405 |08.01.2022 5 524 са новите случаи на COVID-19 . 8| 3440 |07.01.2022 Проучване: Ваксината срещу COVID-19 влияе слабо на менструацията . 10| 3669 |07.01.2022 У нас пристигнаха количества от ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads