Проф. Ивайло Христов: Двуличието все повече се налага
Това сподели пред БНР проф. д-р Ивайло Христов, преподавател в катедра „Медии и обществени комуникации“ в УНСС и зам.-декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“.
„Поединичното оцеляване и балканската хитрост, която не рядко преминава в двуличие, трябва да оставим в миналото. В българското общество една от пречките за адекватно стоене на европейската сцена е разрушителното противопоставяне. То е резултат от това, че нямаме общо съгласие за миналото и защото в нашето общество липсва солидарност“, каза още той.
Според проф. Христов човек трябва да бъде по-смирен, по-тих, особено по време на Коледните празници, „трябва да умее да хваща мига, защото той няма да се повтори никога“.
Проф. Ивайло Христов е категоричен, че „в този глобализиращ се свят условията за живот и условията за реализация на обикновения човек все повече се изравняват, а животът на масовия българин не е кой знае колко по-различен от живота на масовия французин, германец“.
„За да успееш навън, трябва да имаш пари, да имаш някой, който да те посрещне, и да работиш в професии, които се котират“.
По думите на преподавателя една от водещите насоки за интеграцията на българското висше образование в европейското висше образование ще бъде не само мобилността на студентите, но и мобилността на преподавателите.
Той е категоричен, че българинът не вярва на своите политици. Според него в училище трябва да има предмет „Медийна грамотност“, който да е адекватен на новите информационни реалности.
„Има нещо, което повече ме притеснява от конспирациите - това е тоталната деполитизация на българското общество и то на значителна част от него. Това води до безразличие спрямо това, което ни заобикаля. Такава деполитизация е предвестник на еднолични режими и профанизира идеята за демокрация. Голяма част от населението не носи идеята за демокрация“.
Моля, подкрепете ни.