Проф. Кантарджиев за Фрог: Бежанците ”внасят” болест, разяждаща кожата
Проф. Кантарджиев посочи какво трябва да се прави през лятото, за да се предотвратят инфекции, вируси и зарази.
Всяка храна от животински произход, ако стои повече от 4 часа на стайна температура по-висока от 27 градуса, е потенциално опасна. През лятото яйцата, месото, млякото да се обработват термично.
Листните зеленчуци преставляват потенциална опасност за кучешка тения. Дизентерия също може да се развие. Тези зеленчуци са потенциални носители на ентеровируси и на норовируси, затова трябва лист по лист да се мият зеленчуците, най-добре е да се изкисват.
Задължително да се мият ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна, тъй като се разпространяват чревни инфекции.
Комарите са другите разпространители на зарази. За да се избегнат, комарниците да се пръскат с репеленти, а навън да се излиза с два ката памучни фланелки.
У нас също има тигрови комари макар и малко. Те са преносители на тропически трески. Тези комари са по-дребни от нашите, хапят през деня по краката, защото летят ниско. Има ги на места с надморска височина по-малка от 200 м.
Следващата опасност са кърлежите. Здравната каса не плаща диагностиката на инфекции, причинени от тях. Паразитите се вадят с пинцета с тънки върхове. Хваща се насекомото под коремчето. Ако жилото се скъса, се вади с игличка. Накрая мястото на извадения кърлеж трябва да се дизефенктира. Ако се махне до 4 часа, опасността от инфекция е малка.
Зика по нашите ширини няма. Може да се пренесе обаче от хора, които са били в Латинска Америка.
Моля, подкрепете ни.