Проф. Константинов ни баламосва, че ни завиждат 7 млрд души, ядем на корем и имаме много коли
Средната работна заплата в България вече е 51% от средната за Европа. Българите живеят добре, но искат още. Това заяви по Нова тв проф. Михаил Константинов. Шефът на държавната компания „Информационно обслужване“ е категоричен, че българите живеят добре, но все недоволстват, защото искат да живеят като най-развитите страни. Хората в някои африкански страни няма какво да ядат, а у нас се изхвърля храна. Ние сме доста по-добре от това, което сочи статистиката. Стандартът ни е практически над 50 на сто от средноевропейския, но недоволстваме. Ние сме като Чехия, Словакия и пр. Скоро ще стигнем 75-80%, а след време, дай Боже и 100% развитите в Европа.
По-страшно е нещо друго - сушата. Очертава се изключително сушава зима. В момента нивото на високопланинските езера за първи път спада с около метър, в Рила и в Пирин. Ако водата силно намалее, това ще удари реколтата и тогава можем да говорим за повишаване на цените на храната, алармира проф. Константинов.
С 3000 лева на месец четиричленно семейство би могло да живее нормално, смята проф. Константинов.
"Българите изхвърляме много храна. Преди 11 години, когато влизахме в ЕС живеехме 4 пъти по-бедно. В момента повече от 2 пъти сме увеличили нашия стандарт. Когато българите твърдят, че нямат, то това е вярно. Човек винаги иска повече, но е факт, че живеем по-добре от преди 10 години", констатира професорът. "Светът се храни от зърнопроизводството. 1 - 2 лоши реколти и ще настъпи световен глад. За съжаление навлизаме в много лош климатичен период и не си даваме сметка. Само една лоша година в България и ще стане страшно", обяснява проф. Константинов.
Михаил Константинов е ловък анализатор, който умее да интерпретира цифри и статистики до степен на манипулиране, за да изглеждат като реклама за постигнатото от управлението. Обективността му обаче е под въпрос. Защото заема добре платена ръководна длъжност в печеливша държавна структура като Информационно обслужване, а съпругата му работи в най-високоплатената държавна фирма Ръководство „Въздушно движение“ – РВД, където средното възнаграждение преди две години е било 8500 лв на месец.
Дествителността обаче е по-ралична от розовата картина, която обрисува Константинов.
Според данните на Евростат средната работна заплата в страната ни е 385.47 евро в началото на 2018 г., което е 4.6 пъти по-малко от средното за Европа, където тя е размер на 1775 евро и с около 15 евро под средното заплащане в Румъния.
Средната заплата в страната ни е най-ниска, но по притеснителното е, че тя е над два пъти по-ниска от средното възнаграждение в страни като Естония, Унгария, Чехия, Словакия, Полша и дори Турция, която не е в ЕС. Данните са от Eurostat, energy.eu.
Най-високата минимална заплата е в Люксембург, средната заплата е най-висока отново в тази страна при ниво от 3 923 евро.
За да сравним стандарта на живот у нас въз основа на средната заплата ще съпоставим колко литра от най-масовия бензин купува тя във всяка една от разглежданите страни. На тази основа разликата с втората най-близка до нас страна – Румъния се раздаличава значително, като една средна заплата у нас купува 295 литра бензин, на фона на 392 литра в северната ни съседка, или с 33% повече.
Тук разликата се явява още по-голяма поради факта, че освен с по-високи средни заплати, румънците се отличават и с по-ниска цена на бензина.
Колкото до "сивия сектор", проф. Константинов отлично знае, че в България той е най-голям в ЕС и е проблем на държавата, а не на гражданите.
Моля, подкрепете ни.