Реклама / Ads
5| 2227 |09.01.2025 НОВИНИ

Проф. Тагарев: Призивът на Тръмп към страните от НАТО за 5% от БВП за отбрана е нереалистичен

.
Бившият военен министър проф. Тодор Тагарев Източник: БГНЕС
"Призивите на невстъпилия още като президент на САЩ Доналд Тръмп към страните от НАТО за 5% от БВП за отбрана са нереалистични."
 

Това мнение изрази бившият военен министър проф. Тодор Тагарев в интервю пред БНР.

 

"5% от БВП са огромни разходи. През 2024 г. САЩ бяха с 3,38% от техния и приблизително толкова остава. А Полша и Естония имаха разходи по-големи от тези на САЩ и като процент от БВП. Това е цел, която страните на НАТО дискутираха отдавна, но я приеха като ангажимент да се постигне до 2024 г.", отбеляза той и уточни, че тези 5% от БВП е приета като цел още през 2014 г.





Проф. Тагарев посочи, че целта вече е постигната от почти всички страни членки на НАТО, с изключение на средиземноморските – Италия, Португалия и др.:

 

"Не защото Тръмп е настоявал, а заради мащабната война на Путин през 2022 г. и преоценката на средата за сигурност. Повечето страни минаха 2%, други минаха 4%, някой гонят 5%. По-различен начин се възприема заплахата. Във Вилнюс още страните признаха, че 2% е минимум. Сега 5% не е реалистично, то би било голямо натоварване на страните в НАТО, имайки предвид сегашната ситуация. Ако Путин изгражда капацитет за бъдеща агресия в Европа, тогава можем да говорим за 5%, но мисля, че не е реалистично това".

 

Ексминистърът на отбраната припомни, че за 2023 г. бюджетът за отбрана е увеличен с 400 млн. лв. и за 2024 г. също с още толкова:

 

"Спазихме изискванията на бюджета и социалните разходи. Сега министър Запрянов говори, че новата ни цел трябва да 2,5% от БВП, защото тези 2% не са достатъчни за изграждане на отбранителните способности на България".

 

По отношение на влизането на Украйна в НАТО проф. Тагарев изтъкна:





"Изявленията, които дават хората от обкръжението на Тръмп и той самият, че са склонни да приемат условието на Путин, Украйна да не става член на НАТО в обозримо бъдеще. Това означава, че едва ли Украйна може да разчита като гаранция за сигурността си при споразумение за прекратяване на огъня. Едната алтернатива е да се предоставят гаранции на Украйна, каквито САЩ дават на Япония и Южна Корея. Други варианти са на Украйна да бъде оказана огромна военно-техническа помощ, за да може сама да се защити и да си гарантира сигурността. Това е най-вероятният вариант".

 

По думите му трудно ще се намери решение за мирно споразумение за Украйна, защото Путин не дава индикации че е склонен да се откаже от целите си и иска да върне Украйна от пътя към ЕС и НАТО.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2199 |09.01.2025 Politico: Заболяване на Фон дер Лайен налага отлагане на ключова инициатива . 2| 2202 |09.01.2025 Експертът Михаил Константинов: При нови избори втори ще са ДПС - Ново начало . 7| 6328 |09.01.2025 Анализаторът Пламен Димитров: Крушката си има опашка - САЩ не за първи път искат земя на Дания . 3| 6663 |09.01.2025 Депутатите изслушват шефовете на службите. Приеха промените в църквата и осигуриха пенсиите /видео/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads