Проф. Танев: Частните училища със субсидии да не вземат такси
Ако обаче са решили да вземат такси за обучение, което е нещо, което държавата може да субсидира, държавата не може да им даде пари, а те да си ги събират отделно и това да бъде чиста печалба, посочи министърът.
Професор Танев поясни, че ако частните училища искат да вземат някакви пари от учениците, то те трябва да го правят въз основа на други извънобразователни дейности като кинозала или някакъв специален автобус – даде за пример той.
Трябва да се припознае правото на частното и на държавното образование като равностойни и равнопоставени от законова гледна точка и никой няма да бъде ощетен – никой не дава държавни пари за печалба на отделни фирми, които обучават, подчерта още министърът на образованието.
Министър Танев обясни още, че за да се предотвратят "мъртвите души" в училище, парите за издръжка на учениците трябва да се дават за всеки учебен срок отделно. По този повод в момента образователното министерство преговаря със синдикатите за промени в законодателството, допълни още той:
Малцина директори, за да си спасят поста и училището, правят запис на фиктивни ученици само и само ЕГН-тата им да бъдат повод за това държавата да плаща за тях – така се появяват цели паралелки-фантоми.
Според професор Танев, едно от важните условия, за да бъде спряна гореописаната практика, е криминализирането й:
Относно предвиденото увеличение на учителските заплати от 1 октомври, министърът на образованието потвърди, че 20 000 000 лева ще бъдат дадени до края на годината и допълни, че това качва средно с около 70 лева заплатите, но средната заплата още не можем да я определим, защото не е започнала учебната година.
Моля, подкрепете ни.