Реклама / Ads
2| 4175 |01.02.2019 НОВИНИ

Проф. Тодор Кaнтарджиев: Опасността от грипа не е преминала

.
Проф. Тодор Кaнтарджиев
Статистиката показва, че болните от грип през последната седмица са намалели, пикът отминава, но все още опасност има, защото епидемията в страната остава. Ако до 36 часа не се вземе антивирусно лекарство, състоянието на болния рязко се влошава.
 

Това заяви пред бТВ проф. Тодор Кaнтарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той допълни, че тази година броят на болните не е много, но усложненията са много тежки.

 

„Не бива да се подценява грипа – много тежка инфекция, с много усложнения. Всяка година умират хора от грип и то хиляди. През последните години епидемиите са малки, тази година случаите са доста по-малко в сравнение с миналата. Миналата седмица имахме 143 хил. души болни в страната”, заяви Кантаджиев.

 

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести заяви, че през първите четири дни на тази седмица болните са с около 25% по-малко в сравнение с миналата седмица, което означава, че пикът на грипа е отминал, но трябва да забравяме, че сме в епидемия и грипът е опасно заболяване с много усложнения.

 

„Тази седмица от една от столичните многопрофилна болница, всеки ден получаваме по два положителни резултата за енцефалит. Тази година има много възпаления на нервната система. Много е, други години такива усложнения не сме имали, при сравнително малък общ брой заболели”, каза здравният инспектор.

 

Катарджиев заяви, че при грип, ако до 36 часа не се вземе антивирусно лекарство, състоянието на болния рязко се влошава. „На петия ден и да даваш свръхдози от тези лекарства, те не действат. Имунната система на болния съсипва мозъка, а не самия вирус”, допълни той.

 

Здравният инспектор поясни, че при починалото в Пазарджик дете са се проявили късните усложнения след грипа – бактериалните инфекции, които са често срещани. Той допълни, че 20% от тези, които са направили подобна инфекция трябва да влязат в болница.

 

„Свикнахме, че инфекции лесно се лекуват – не е така. Трябват правилните лекарства. Когато става дума за дете, колегите правят каквото могат. Просто усложненията са големи. Има склонност у нас да се подценяват изследвания, които са важни. При случая в Плевен, инфекцията на детето се е развила твърде бързо. Натрупва се рутина в лекарите, но обикновено се стараят”, каза Катарджиев и допълни, че за случая от Плевен не е изпратен материал за изследване.

 

Здравният инспектор посочи, че има и добра новина – противогрипната ваксина тази година работи. „Канадският институт за заразни болести доказа, че той има 82% протекция над щама”, каза още Кантарджиев.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 21| 8091 |31.01.2019 Соломон Паси: Няма да правя партия с президента, твърдението на проф. Мирчев е вопъл вляво . 2| 4314 |31.01.2019 Вл. Тодоров за Фрог: Заемаме челните места в класацията за загиналите на пътя . 0| 4314 |29.01.2019 Проф. Асен Балтов: Обществените поръчки са бич за държавните болници . 1| 4047 |29.01.2019 Проф. Дичев: Следващият европарламент ще бъде много шарен

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads