ЕК прогнозира: Тежка рецесия и стабилно възстановяване на България
Заради пандемията от COVID-19 икономиката ни се е свила с 4,2 на сто през 2020 г. Инвестициите са спаднали рязко през първата половина на годината заради голямата икономическа несигурност.
Вносът пък се е свил с 6,6%. Очаква се икономическата активност да отбележи „отскок“ от втората половина на тази година и да набере скорост. БВП щял да се повиши от 3,5% през 2021 г. на 4,7% през 2022 г. в зависимост от усвояването от страна на властите на фондовете за възстановяване, одобрени през април.
Предвижда се износът на стоки да бъде в основата на възстановяването тази година. Динамиката на износа на услуги ще зависи до голяма степен от ситуацията в туристическия сектор. Тя обаче ще остане с близо една четвърт под равнището от преди кризата тази година преди да намали разликата през 2022 г.
Процентът на безработица е скочил от началото на пандемията, но е започнал да се стабилизира през втората половина на 2020 г. Миналата година той се е задържал на 5,1. Според хода на възстановяването се очаква процентът на заетостта постепенно да се покачи с 0,6 на сто и 1,3 на сто съответно през 2021 и 2022 г. Реалните заплати ще продължат да растат.
Според прогнозата икономиката на ЕС щяла да нарасне с 4,2% през 2021 г. и с 4,4% през 2022 г. Това е значително подобрение на перспективите за растеж в сравнение със зимната прогноза от тази година. Темповете на растеж ще продължат да се различават в рамките на ЕС, но до края на 2022 г. икономиките на всички страни-членки се очаква да се завърнат към нивата преди кризата.
Възстановяването на европейската икономика, което започна миналото лято, беше в застой през четвъртото тримесечие на 2020 г. и през първото тримесечие на 2021 г. заради предприетите ограничения във връзка с пандемията от Covid-19. Очаква се обаче ЕС и икономиките от еврозоната да се възстановят рязко, тъй като делът на ваксинираните се увеличава и ограниченията се смекчават.
Моля, подкрепете ни.