Протест на служителите от държавните психиатрични болници
С приемането на Държавния бюджет за тази година, заложеното увеличение на възнагражденията е едва 5 на сто. 178 млн. лева са предвидени за психиатричната помощ през тази година от бюджета на Министерството на здравеопазването. С парите ще се осигури ръст на средствата за болниците, но той не отговаря на исканото от лечебните заведения.
Служителите от психиатричните лечебни заведения у нас започнаха с протестите. В тях се включват лекари, медицински сестри, фелдшери и санитари. Тези от тях, които не са на смяна излизат на протест с конкретни искания, а именно - достойно възнаграждение и промяна на категорията на труд. Участващите в протеста медици са категорични, че харесват професията си и виждат смисъл в нея.
Санитари от Първо мъжко отделение споделят пред БНР, че за да се удържи агресивен пациент са необходими двама души, но поради липса на персонал дежури само по един човек от смяна: "Понякога помагат сестри, което не е тяхно задължение. В краен случай, като не можем да се справим, се вика полиция. 30 души са на едно място. Единият като се развика и другите започват да бият по вратите и да посягат. Дали е нормално за 900 лв.?!?".
Медицинска сестра от отделението по обща психиатрия за възрастни - жени споделя, че се дават 12-часови дежурства дневни и нощни: "Най-често по време на дежурство има 1 медицинска сестра с двама санитари в най-добрия случай". Тя обаче не се е замисляла да напусне психиатрията.
Служителите в държавните психиатрии споделят, че това е тяхното призвание. "Тук намирам своето призвание. Човешката психика сама по себе си е един феномен, който може да се изучава много дълъг период от време. Тази специалност е уникално изживяване", сподели д-р Мартин Господинов, който работи в софийската болница "Св. Иван Рилски".
Медиците конкретизираха исканията си така:
- увеличаване на заплатите с най-малко 50 процента.
- най-малко втора категория труд (в момента те са трета категория, а санитарите нямат никаква застраховка).
"Нашият труд е от висока степен на опасност. Отговаряме за живота на пациентите и за собствения си живот. Защото идваш и не знаеш дали ще се прибереш вкъщи да си видиш семейството", коментират още протестиращите.
Моля, подкрепете ни.





