Реклама / Ads
12| 2632 |28.06.2025 НОВИНИ

Протест срещу еврото блокира центъра на София за 10 дни

.
От 28 юни до 8 юли движението в центъра на София ще бъде сериозно ограничено заради протест, обяви Столичната община. Очаква се демонстрации и палатков лагер под надслов „Селище на лева“ да блокират ключови улици около сградата на Българската народна банка. Обичайно, протестите срещу еврото са организирани от партия „Възраждане“.
 

Онлайн се появи и петиция срещу протеста. Подписката е озаглавена „Против блокирането на центъра на София за 10 дни заради партиен протест“. В нея подписалите се обявяват решението за СО за „неприктит тормоз над жителите на София“. 

 

„Особено тревожно е, че организаторът на този протест е политическа партия, която все още не е понесла отговорност за предишни свои прояви на хулиганство и агресия в центъра на София. Миналите инциденти остават без последствия, а сега същите хора получават свободен достъп да окупират града ни за цели 10 дни“, посочват организаторите на петицията и допълват:







„Възниква напълно основателен въпрос:   Кой и как ще гарантира, че в този период няма да станем свидетели на нови ескалации, агресия, провокации и хаос? Какво ще бъде следващото — 20 дни блокада? Месец? Колко още ще търпим столицата ни да се използва като политическа сцена за сметка на гражданите?

Това е пълен, неприкрит тормоз над жителите на София“.

 

В посочения период, от 3:00 часа до приключване на всекидневните прояви, ще бъде забранен престоят и паркирането по ул. „Рачо Димчев“, ул. „Уилям Гладстон“ (между ул. „Рачо Димчев“ и пл. „П. Славейков“) и ул. „Хан Крум“ (между ул. „Уилям Гладстон“ и ул. „Г. С. Раковски“), с изключение на автомобили, обслужващи протеста и служебни абонаменти.

 

От 7:00 ч. също се въвежда забрана за влизане на пътни превозни средства в същите участъци, включително и по ул. „Г. С. Раковски“ (между ул. „Граф Игнатиев“ и бул. „Патриарх Евтимий“), като масовият градски транспорт ще бъде допускан само по преценка на „Пътна полиция“ към СДВР.

 

Десетдневно блокиране на централната градска част на столицата с палатки, свирки, димки и тъпани не е обичайна протестна мярка, а форма на граждански тормоз над десетки хиляди софиянци. Хората са лишени от достъп до домовете си, болници, училища и места на работа, а движението на градския транспорт е затруднено.

 

„Възраждане“ не предлага конкретен план каква би била валутната и икономическа политика на България, ако страната не приеме еврото. Протестът залага на страхове и дезинформация, включително твърдения, че приемането на еврото ще доведе до незабавно обедняване, което не е подкрепено с факти.







Събитието съвпада с началото на лятото, когато политическият живот замира, и изглежда като опит за удължаване на медийното присъствие на партията, а не за реална защита на граждански интерес. Ползването на улични блокади за партийна пропаганда по тема, по която България вече е поела международен ангажимент, изглежда злонамерено и безрезултатно.

 

Освен това, България вече е обвързана с механизъм за влизане в еврозоната (ERM II), а лева е фиксиран към еврото от над 20 години. Провеждането на протест, който цели саботиране на националната политика, приета чрез редовна законодателна и международна процедура, подкопава институциите и насърчава популизъм.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2053 |28.06.2025 „Няма безопасен тен“. Какво всъщност причинява слънчевото изгаряне и как да се предпазим? . 2| 2147 |28.06.2025 Видовден на недоволството: Сърбия пред масови протести срещу корупцията и авторитаризма . 2| 2138 |28.06.2025 Мирен протест с ултиматум: Самораново иска вода, не обяснения . 2| 2150 |28.06.2025 „Смърт на Америка“. В Техеран оплакват убитите командири от войната с Израел

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads