Протести в Украйна. Защо Зеленски ядоса младите хора?

На 23 юли президентът Володимир Зеленски подписа закон, с който главният прокурор – назначаван от президента – получава пълен контрол над антикорупционните агенции НАБУ и САП. Те досега действаха независимо и имаха ключова роля в борбата с високопоставената корупция в страната, пише Politico.
Новият закон позволява на главния прокурор:
- да издава задължителни указания на разследващите в НАБУ;
- да закрива техни дела;
- да прехвърля случаи към други прокурори;
- да отнема правомощията на САП.
Според НАБУ това е „де факто унищожаване“ на антикорупционната система, изградена след 2015 г. САП заяви, че главният прокурор ще превърне агенцията в „фиктивен орган“.
Законът беше приет с подкрепата на 263 депутати. Само 13 бяха „против“, още 13 се въздържаха. Докато протестите в Киев и други градове продължаваха, Зеленски подписа закона. Той влезе в сила на 23 юли, пише Kyiv Independent.
В отговор на подписването на закона стотици протестиращи излязоха по улиците на Киев и други градове. Това бяха първите масови демонстрации срещу властта след началото на пълномащабната война с Русия.
С какви искания протестират хората?
- Отмяна на закона, който подчинява НАБУ и САП на главния прокурор;
- Запазване на независимостта на антикорупционните институции;
- Вето от страна на президента (искане, отправено преди подписването);
- Прозрачност и отчетност в борбата с корупцията;
- Недопускане на концентрация на власт в ръцете на президентски кръг;
- Съхраняване на проевропейския път и ангажиментите към ЕС.
Според украински и международни репортажи, по-голямата част от протестиращите са млади хора, активисти, студенти и представители на граждански организации.
Участват и антикорупционни експерти, юристи, журналисти, както и бивши и настоящи служители на НПО-та, работещи по темите за реформа и демокрация.
Протести има какво в Киев, така и в други градове като Лвов и Днипро.
Зеленски защити решението с аргумента, че институциите трябва да бъдат „прочистени от руско влияние“. Службите за сигурност твърдят, че са разкрили руски агенти в НАБУ и САП, включително един служител, обвинен в шпионаж.
Противниците на закона обаче твърдят, че разследванията и арестите са само претекст за подчиняване на независимите органи. Според тях Зеленски и обкръжението му концентрират все повече власт под прикритието на военното положение.
ЕС и представители на Г-7 изразиха сериозна загриженост. Еврокомисарят по разширяването Марта Кош заяви, че демонтажът на независимите антикорупционни органи е „сериозна стъпка назад“ и застрашава процеса на присъединяване към ЕС.
Депутатът Ярослав Железняк от опозиционната партия „Голос“ обяви, че ще внесе жалба до Конституционния съд и ще търси международен натиск за отмяна на закона.
Зеленски заяви във видеообръщение, че срещнал с ръководствата на НАБУ, САП, СБУ и новия главен прокурор Руслан Кравченко.
„Антикорупционната инфраструктура ще работи. Само че без руско влияние“, каза президентът.
Той не коментира протестите, но определи деня като „емоционален“.
Ръководителите на НАБУ и САП – Семьон Кривонос и Александър Клименко – осъдиха закона. Те го нарекоха „край на независимата им работа“ и „заплаха за евроатлантическата интеграция на Украйна“.
Междувременно на 21 юли СБУ, прокуратурата и ДБР извършиха обиски в НАБУ и САП. Аргументът – съмнения за руска инфилтрация и административни нарушения.
15 служители на НАБУ са разследвани. Един е обвинен в шпионаж за Русия, друг – в трафик на наркотици. Според Кривонос, по време на обиските е употребена „прекомерна сила“, а трима служители са пострадали.
Моля, подкрепете ни.





