Как пожарите припомниха хроничните проблеми на София с въздуха

Пожарът край Костинброд
След големия пожар в селата край Костинброд, облаци дим достигнаха и части от София. Експертите от платформата AirSofia.info отправиха предупреждение към гражданите: „Затворете прозорците, ако не сте го направили вече. Навсякъде е пушек“.
„Картината днес е по-благоприятна от вчерашната. Вчера имаше сериозно замърсяване между 06:30 и 09:00 ч., като най-засегнати бяха северните и северозападните райони на столицата. Центърът бе по-слабо засегнат. Трябва да благодарим на майката природа, че вятърът духаше от юг към север – това спаси града от по-сериозно задимяване“, обясни пред ФрогНюз Петър Киров, доброволец от платформата AirBG.info.
„София се намира в котловина. Ако беше безветрие, или ако вятърът духаше към центъра на града, положението щеше да е тежко. Вчера бяха отчетени стойности от около 150 микрограма на кубичен метър фини прахови частици с диаметър до 10 микрометра (PM10) – доста над средното ниво, което се усеща от много хора. Ако тези стойности се задържат продължително време, могат да станат опасни. Засега въздухът в столицата е относително чист от гледна точка на замърсяването от пожара, тъй като вятърът продължава да духа от север на юг и отклонява дима“, допълни той.
Сградите пречат на вятъра. Освен фините прахови частици – и азотният диоксид е сериозен проблем
„Основната част от вятъра в София идва от запад и северозапад. Дори изграждането на ж.к. „Люлин“ с високите му блокове затруднява циркулацията на въздуха. В центъра на града се строят безобразно големи и високи сгради, които още повече възпрепятстват движението на въздуха и го задържат ниско, при хората“, посочи Киров.
„През 2019–2020 г. направихме подробни измервания на над 25 локации в столицата. Те показаха, че не само фините прахови частици са проблем – азотният диоксид също е. Той е още по-опасен за деца и възрастни, тъй като се стели ниско до земята. Изключително токсичен газ с тежка миризма, който при висока концентрация може да доведе до заболявания като Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Ако не се обърне внимание, последствията могат да бъдат фатални“.
Разболяваме се от мръсния въздух
„Замърсеният въздух причинява и коронарна болест на сърцето, както и инсулт. Фините прахови частици се натрупват в най-тънките кръвоносни съдове – включително в мозъка. Болестите идват неусетно, защото тези частици буквално запушват съдовете“, категоричен е експертът.
„Въпросът за чистотата на въздуха в столицата никога не трябва да бъде забравян. Това е ключов въпрос“.
Работят ли мерките в София – без печки на дърва и ограничени коли в центъра?
„Всички мерки като идея са отлични. Само че реалността е различна. Първо, мерките трябва да се прилагат с нужната сила, на правилното място и да се третират системно. Те трябва да обхващат много по-широк периметър. Второ, забранените зони трябва да бъдат разширени. Трето, екологичният клас на колите, които се допускат в центъра, трябва да се повиши. В момента все още работим с критерии, основани на изследвания от преди 10–15 години“, подчерта Киров.
„Столична община трябва да предприеме постоянни, дори агресивни мерки за ограничаване на замърсяващите автомобили – не само в центъра, но и около училища, детски градини, в паркови зони.“
Нужна е промяна в градската инфраструктура
„Необходими са пътища, обходни маршрути и правилно градско планиране. Но вместо това в центъра се строят нови високи сгради, които задържат въздуха. Тези сгради трябва да се изнесат извън града, за да може София да диша. Булевардите към Витоша са обсипани с небостъргачи, които блокират достъпа на хладния въздух от планината. А именно оттам София може да си поеме въздух“, заключи Киров.
Илияна Маринкова
Моля, подкрепете ни.





