Протестите в Германия срещу крайната десница набират скорост
Въпреки че партията отдавна се противопоставя на имигрантите с предложенията за "неасимилирани граждани" да бъдат депортирани в "моделна държава в Северна Африка", съобщава Correctiv, някои ги сравняват с първоначалния план на нацистите да депортират европейски евреи в Мадагаскар.
"Линията отдавна е премината", подчерта протестиращият Стефан Калш на демонстрация в Кьолн във вторник вечерта, където много протестиращи призоваха партията да бъде забранена.
Това беше последната вълна от протести в страната, които привлякоха десетки хиляди миналата седмица. На някои присъстваха високопоставени служители като федералния канцлер Олаф Шолц и външния министър Аналена Бербок.
AfD, която заема второ място в проучванията в национален мащаб, отрече плановете да са политика на партията. Съпредседателят Алис Вайдел се раздели с един от своите съветници, които участваха в разговорите.
Въпреки това шефът на германската разузнавателна служба Томас Халденванг алармира за екстремистки движения в AfD, която е под наблюдение на службите за сигурност.
Докладите за плановете предизвикаха широко осъждане от политически лидери. Шолц настоя демократите да се противопоставят на крайнодесните "фанатици", докато Халденванг призова "мълчаливото мнозинство" да се събуди.
"Благодарен съм, че десетки хиляди хора излизат по улиците в цяла Германия тези дни срещу расизма, речта на омразата и в полза на нашата либерална демокрация", посочи Шолц в социалната медийна платформа "X" в сряда.
"Ние, демократите, сме много - много повече от тези, които искат да разделят", категоричен бе той.
Подкрепата за 11-годишната AfD скочи през последната година, тъй като тя се възползва от недоволството от справянето на управляващата коалиция с множество кризи, от войната в Украйна и инфлацията до обществените услуги, претоварени от имиграцията.
Моля, подкрепете ни.