Проучване: Последни сме в Европа по брой застраховани домове
Въпреки това се забелязва ръст на застраховките на домовете, изтъкна пред БНР Лили Стоянова – член на АБЗ.
„Според това проучване на Асоциацията на българските застрахователи, делът на хората със застраховка у нас е нараснал със 7% на годишна база. През 2023 г., 29% от анкетираните за казали, че имат застраховка за дома, докато през 2024 г., това са 66% от анкетираните. Проучването е извършено сред градското население, в активна възраст“, отбеляза Стоянова.
Според нея хората не застраховат жилищата си, защото вярват, че точно на тях няма да им се случи нищо лошо.
„За тях природните бедствия за някакви неща, които те гледат по новините и се случват на някакви други хора. Другото е, че българинът винаги си мисли, че държавата трябва да се включи и да им помогне. Това е и така, и не е така. Държавата трябва да помогне на нуждаещите се, но тя не може да възстанови щетите на всички“, категорична бе Стоянова.
По думите й често, когато хората направят застраховка на дома си, не знаят какво точно покрива.
„Основно застраховката на дома покрива пожар, природни бедствия – наводнения, земетресения, дъжд, градушка, както и застраховка на движимото имущество срещу кражба, грабеж и вандализъм. Това са основните покрития, които се препоръчват при сключване на застраховка за едно домакинство“, обясни Лили Стоянова.
Специалистът коментира, че като цяло застрахователната култура на българина се подобрява. Според същото проучване през 2023 г., 20% от анкетираните са отговорили, че нямат имуществена застраховка, а през 2024 г. този процент е спаднал до 15%. Това, което българинът най-често застрахова е дома си, автомобила си, здравето, както и помощ и отмяна при пътуване.
Моля, подкрепете ни.