0|
5048
|23.06.2010
НОВИНИ
Провалът на България минава през проблема с корупцията
Проблемите на България по отношение на критериите, които допринасят за слабост на държавата, се дължат преди всичко на проблема с корупцията".
Това каза изследователят Марк Лукас, говорител на Фонда за мир относно Индекса на провалените държави, който участва в последния доклад на американския Индекс на провалените страни, пред Дойче веле, цитиран от БГНЕС.
"Сама по себе си голямата корупция е достатъчна за влошаването на позицията на България в индекса. Има обаче и други причини за лошия резултат. Една от тях е спадащото доверие в правителството на България, особено от страна на ЕС. Това се отнася дори за новото правителство, което дойде на власт миналата година, казва още Лукас.
Като друга сериозна причина за провала на страната ни той изтъква неспособността на кабинета да се справи с липсата на прозрачност в управлението. Според Лукас това уврежда образа на държавата в очите на гражданите й и представлява проблем не само за отношенията с ЕС, но и прави проблематично изграждането на по-прозрачно, по-отговорно и по-репрезентативно правителство.
Припомняме, че новият Индекс на провалените държави беше публикуван в началото на тази седмица от Фонда за мир във Вашингтон и сп. "Форин полиси". Това е шестото издание на тази своеобразна класация. За втора поредна година България губи позиции. Тази година тя е 126-а сред общо 177 държави. Миналата година България беше 128-ма. В този индекс по-високото класиране отразява по-лоши резултати. Най-солидната държава съответно е 177-мата - тази година това е Норвегия.
Миналата година, след публикуването на индекса за 2009 година, България беше критикувана от сп. "Форин полиси" заради стряскащите резултати по показателя "намеса на външни политически актьори". Конкретно се има предвид опасността от изпадане под руско политическо и икономическо влияние. Според Марк Лукас "външните влияния сега са разпределени доста равномерно". "Рискът е, че ако България продължи да остава под нивото на европейските очаквания, за нея може да се окаже по-привлекателно да възприеме по-източна ориентация. Но не мисля, че тази опасност е реална”, казва американският изследовател.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads