Проверките в ДАБЧ са започнали по информация от МВР
"Този случай не е резултат от въздействие на чужди служби или правителства. Случаят започна с информация от МВР и всички други градски легенди, които циркулират, изобщо не са верни. Такива афери се случват в много страни в ЕС, включително и в Германия“, обясниха от прокуратурата.
Освен вече известните обвиняеми - председателя на Агенцията и главния ѝ секретар - обвинения са повдигнати на още двама души - сръбски гражданин, посредничил за набиране на такива граждани, и жена от Кюстендил, за която прокуратурата няма да иска постоянно задържане заради здравословни проблеми. Въпрос на време е искането за постоянни мерки да бъде внесено в Специализирания наказателен съд.
Цената, която е била плащана за издаване на такива удостоверения, според казаното от прокуратурата и антикорупционната комисия, е варирала между 5 000 и 8 000 евро. Тя е зависела от това дали трябва да се ускори издаването на документ за български произход , какъвто желаещият действително притежава или трябва да се изготви фалшив документ. Основно в първата категория влизали граждани от Украйна и Молдова, а за вторите фалшиви удостоверения - граждани от съседни на България страни. Установено е, че получаването на сумата се разпределяло по веригата от посредниците до ръководството на комисията.
Според прокуратурата Харалампиев и Томов са получавали по около 1000 на всеки случай. Обвиненията към шефа на Агенцията за българите в чужбина са за подкуп от 5 000 евро и 5 случая, когато е получил по 350 евро, за да въздейства на свои подчинени, за да задвижат такива документи за българско гражданство. Главният секретар е обвинен, че два пъти повлиял на свой подчинен, за да вземе такова решение, от което получил суми от 800 и 1500 евро. Групата се ръководела от Петър Харалампиев и е започнала да действа почти веднага, след като той встъпва в Агенцията.
Моля, подкрепете ни.