Реклама / Ads
4| 3002 |10.05.2025 НОВИНИ

Радев предлагал референдум, не партия. Дали?

.
Източник: БГНЕС
Президентът Румен Радев отново влезе в ролята на „глас на народа“, като настоя за референдум относно въвеждането на еврото. Не, не предлага партия (засега), а просто „пита хората“.
 

„Предложих референдум, не партия“ – отсече държавният глава. Според него всички, които поставят под въпрос инициативата, „отклоняват вниманието“. Иначе казано – проблемът никога не е в Радев.


Президентът отново влезе в обичайната си роля – да критикува правителството отстрани, без да носи отговорност, но с готовност да задава въпроси. Според него, докато се искат документи от ЕЦБ, в същото време „мерките за защита на хората и бизнеса се свеждали до декларации“.







Интересно е, че от позицията на държавен глава вече седма година, Радев също рядко предлага нещо повече от... декларации.

 

„Изходът е референдум“ – заяви той с убедеността на човек, който отлично знае, че така политическата тежест се прехвърля върху избирателите, а отговорността – върху депутатите.


По темата с евентуалната противоконституционност, президентът удобно отхвърля притесненията с аргумента, че „КС се е произнесъл по друг въпрос“.

 

„В моя референдум не казвам „за“ или „против“ еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и за времевата рамка“, каза държавният глава.


Държавният глава не пропусна да коментира и оставката на Крум Зарков, макар с покровителствен тон:

 

„Не подменяйте стратегическия въпрос с лична драма“.


Когато няма желание да се носи отговорност за реални реформи, винаги остава сигурният политически инструмент – референдумът. Особено когато темата е голяма, сложна и удобна за раздразнение сред обществото.







Конституционният въпрос

 

Конституционният съд (КС) на Република България се е произнесъл по въпроса за допустимостта на национален референдум относно приемането на еврото. През февруари 2024 г. КС разгледа дело №13/2023 г., свързано с предложението за референдум с въпрос: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“ Съдът отхвърли искането за обявяване на решението на Народното събрание, с което се отказва произвеждането на такъв референдум, за противоконституционно. КС подчерта, че въпросът за приемането на еврото е свързан с международни ангажименти на България, поети с Договора за присъединяване към Европейския съюз, и следователно не подлежи на национален референдум.

 

В този контекст, предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум относно въвеждането на еврото през 2026 г. поражда правни въпроси. Въпреки че президентът има право да внесе такова предложение в Народното събрание, вече съществува съдебна практика, която ограничава възможността за провеждане на референдуми по теми, свързани с международни договори и ангажименти на страната.

 

Следователно, макар предложението на президента да е в рамките на неговите правомощия, съществуват сериозни правни основания да се счита, че подобен референдум би бил противоконституционен. Това подчертава необходимостта от внимателно разглеждане на въпроса в съответствие с Конституцията и международните ангажименти на България.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 1140 |10.05.2025 BG-ALERT с пробойни: В цяла Монтана само двама души могат да задействат системата . 18| 5647 |10.05.2025 Цекови, как сте? Румен Георгиевич като хранителна добавка за диария и вагинална сухота . 1| 1691 |10.05.2025 На ръба на пълномащабна война между ядрени сили. Силни експлозии в индийски Кашмир . 5| 1490 |10.05.2025 Референдум за еврото? Още няма официално искане в парламента

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads