Радиото пее, телевизията мълчи, а държавата не слуша: Национален протест на БТА, БНТ и БНР

Паралелни акции са планирани и в други градове на страната.
Организатори са синдикалните структури на КНСБ и КТ „Подкрепа“ в обществените медии. Основното искане е осигуряване на минимум 15% увеличение на заплатите чрез допълнителни средства от държавния бюджет.
14 милиона лева – цената на достойния труд
Според вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов необходимите средства възлизат на:
5 млн. лв. за БНР
6 млн. лв. за БНТ
3 млн. лв. за БТА
Общата сума е 14 млн. лв. и обхваща не само журналистите, но и редактори, оператори, режисьори, техници, музиканти и други професии в сектора.
Капитанов подчерта, че ще бъде поискано спешно заседание с финансовия министър, като при липса на такова, протестиращите ще го очакват лично на място.
„С тези заплати – как се прави нормална журналистика?“
„За да стигнем до блокада на кръстовище в София, значи не сме били чути“, заяви Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“.
Той посочи, че дългогодишен музикант в БНР получава брутна заплата от 1613 лв., а в БНТ и БТА има служители с още по-ниски възнаграждения.
Анализ на синдикатите показва, че заплатите в обществените медии са драстично под средното за страната, а още повече – под европейските нива. В Германия например репортер с петгодишен стаж получава средно 5775 евро, в Испания – 5658 лв., а в Хърватия – около 1300 евро.
„Промяна в програмната схема“ и пилотни предавания от протеста
По време на митинга ще бъде представена „символична промяна на програмната схема“ на обществените медии с пилотни предавания като:
„Денят започва без пари“
„100% будни и бедни“
„Преди всички с ниски доходи“
„Прогноза за времето на безпаричие“
и „Спортни новини за най-ниско заплатените шампиони“
„Не е въпрос на числа, а на воля“
Главният икономист на КНСБ Любослав Костов подчерта, че ръстът на заплатите в публичния сектор може да бъде постигнат с постановление на Министерския съвет. „Не става въпрос за числа, а за политическа воля“, каза той.
Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“ допълни, че първоначално в бюджета за 2024 г. е предвидено 10% увеличение на заплатите в публичния сектор, но то е било редуцирано до 5% – „въпреки всичките ни усилия“.
„Достойно заплащане за достоен труд“
Синдикални представители от трите медии споделиха конкретни примери за ниското заплащане.
Щатът за младши репортер в БТА е 1300 лв.
Музикален звукозапис в БНР – 1247 лв.
Редактор – 1318 лв., старши редактор – 1525 лв.
„След удръжките тези заплати не стигат дори за храна“, каза Елица Досева от БНР. Анета Паунска от БТА заяви, че журналистите са принудени непрекъснато да обучават новопостъпили кадри, защото заплащането не задържа служители дългосрочно.
„Обществените медии имат мисия. Но и хората в тях имат нужда от достойни условия на труд“, категоричен бе Кирил Бинев от КТ „Подкрепа“.
Моля, подкрепете ни.





