Райското пръскало не е най-високият водопад на България, измериха нов първенец
До този момент никой не е проучвал водопадите на България, няма техен регистър, не се знае и точната им бройка, посочва БНТ, чийто екип включи в измерването на водопад Горица.
В подножието на северния склон на Рила, над село Овчарци е поредният, 25-ти водопад, който трябва да опишат. Водопад Горица. Висок е 39 метра, според табелката. Не е от големите, но определено влиза в категорията водопад. Където се налага предефиниране заради пълния хаос в титуловането им.
"Защото има водопадчета, които са почти бързейчета от порядъка на метър-два, но по принцип ние сме преценили, че водопади от 3 метра нагоре вече могат да се приемат, че има воден пад на струята. И трябва само да се прецени да бъдем над 30 градуса", казва доц. Борислав Александров - преподавател по геодезия в УАСГ.
Горният ръб на Горица тук е доста недостъпен, затова се налагат специалните алпийски умения на планинския водач в групата. За по-прецизното измерване, той ще трябва да качи до там един щок.
"Eдно от най-важните неща при заснемането е да имаме чиста видимост към горната и долната част на водопада Трябва да сложим тотална станция или лазерен далекомер. Ето един пример за лазерен далекомер, а тоталната станция е нещо доста по-голямо. Тя навръзва всичко към GPS координати", обясни Момчил Цветанов - планински водач.
Освен хаотичните претенции заради липсата на критерии за водопад, геолозите се натъкват на огромни разлики между заявените и реалните височини. Така че пренареждането в класацията на първите е доста сериозно.
"Това, което се знае масово от хората е, че Райското пръскало е най високият - 124,60 м. Оказа се, че Дяволското пръскало от северната страна на връх Ботев е 202 метра и половина".
"Видимското пръскало се оказа също по-високо от 159 метра, Врачанска скакля се оказва 143. Те не са мерени по този прецизен начин, който ние гарантираме", каза доц. Борислав Александров - преподавател по геодезия в УАСГ.
Краят на проучването може и да избистри някакъв общ брой на водопадите. Но и това се оказва доста сложен въпрос.
"Стотици, в България са стотици, но много голяма част от тях са пресъхващи. Ние се стараем да работим на тези, които са непресъхващи - целогодишни", каза доц. Борислав Александров.
А Горица вече има точни мерки. 34 метра. Но преди и след нея има още два водопада - съответно - 5 и 10 метра. Дали ще ги сборуват или не - тежката дума ще е на геоморфолозите.
Моля, подкрепете ни.