Реклама / Ads
0| 1646 |30.04.2025 НОВИНИ

Ражда се бащата на информационната теория – 30 април 1916

.
Клод Елууд Шанън
Технологичната еволюция от последните няколко години е процес, който дължим на много учени, които в миналото са направили впечатляващи открития, без които днес мобилните устройства не биха могли възможни. Един добър пример за това е американският електроинженер и математик, известен като „бащата на информационната теория“ – Клод Елууд Шанън.
 

 Именно неговата личност е причината да виждате интересното лого в началната страница на Google. Теорията на информацията е част от теорията на вероятностите и математическата статистика. Клод Шанън представя обществената комуникация като система от три елемента (източник, съобщение и адресат) и два процеса кодиране и декодиране.

 

Той е роден през 1916г., баща му е бизнесмен а майка му учителка. Завършва гимназия през 1932г., като още тогава се отдава на физиката и математиката и показва от ранна възраст склонноста си към механичните неща.

 

През 1938г. защитава докторска дисертация, в която разработва принципите на логическото устройство на компютъра, като това се превръща в повратна точка в историята на развитието на съвременната информатика и изчислителна техника.

 

Годината е 1940г. и Клод Шанън става научен сътрудник в Института за напреднали изследвания в Принстън. Там има възможността да обсъди идеите си с влиятелни учени и математици като самият Алберт Айнщайн. Таа започва да оформя вижданията и идеите си, които по-късно ще се превърнат в теория на информацията.

 

През 1950 г. той публикува книгата за компютърен шах, наречена „Програмиране на компютър за игра на шах”. В нея се описва как една машина или компютър, може да се направи, така че да играе разумна игра на шах.

 

През същата година е създадена и Мишката на Шанън, тя представлява магнитна мишка, с контролирана от реле верига, която позволява да се движите в лабиринт от 25 квадрата. Размерите му са съобразени със средните възможности на мишката. В лабиринта конфигурацията е гъвкава и може да бъде променена по желание. Мишката е предназначена за търсене по коридорите, докато не намери целта, пише Digital.

 

Клод Шанън преподава до 1978г. За голямо съжаление той развива болестта Алцхаймер и прекарва последните си години в старчески дом. Болестта покосява умът му и в последните години той забравя за чудесата на цифровата революция. След смъртта му остава съпругата му, сина и дъщеря му, както и двама внуци.

 

Много негови колеги наричат Шанън най-големия учен на ХХ век. Без него, нито едно от нещата, които днес знаем, нямаше да съществува. Цялата дигитална революция започва с Клод Шанън.

 



 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3565 |30.04.2025 Зеленски: Русия „готви нещо“ в Беларус, прикривайки го с учения . 0| 1520 |30.04.2025 Студена сутрин, после температурите скачат до 20 - 25 градуса . 5| 4198 |30.04.2025 Треска за злато – цената бележи рекорд след рекорд . 13| 3287 |30.04.2025 Войната в Украйна пише невероятни истории

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads