16|
6199
|07.06.2011
НОВИНИ
Рано настъпва денят на българската свобода от правителството у нас
България не прави изключение от тенденциите, наблюдавани в другите европейски страни, установява проучване. Картината в него е доста тягостна за страната ни.
Днес Европа отбелязва Деня на свобода от правителството и по този повод се представят резултатите от проучването на авторитетната фондация „New Direction”. В него има някои по-важни констатации и за нашата страна:
Kaкто се вижда от календара за деня на свобода от правителството, този ден тази година за България е настъпил на 18 май. До аналогични заключения са стигнали и експертите от института за пазарна икономика, които са използвали друга методика при изчисляването му. Определяйки времето, за което ще се покрият предвидените консолидирани бюджетни приходи и отчитайки планирания бюджетен дефицит, те изчисляват че 14 май е денят на българската свобода от правителството.
Това че в България този ден настъпва сравнително рано (хронологически българският ден е 6 по ред от 27 такива дни) и това, че тази година той настъпва у нас 7 дни по-рано не бива да заблуждава. Както стана ясно предлагания модел е една условна времева конструкция, която се използва основно за международни сравнения и съпоставки. Резултатите и изводите от тях не бива да се пренасят автоматично върху протичането на всички макроикономически процеси. Самият факт, че въпреки сравнително добрите перспективи за инвеститорите от гледна точка на данъчно-осигурителни задължения, притокът на преки чуждестранни инвестиции за 2010 година се е свил наполовина в сравнение с предходната кризисна година говори красноречиво в тази посока.
България не прави изключение от констатираните тенденции, наблюдавани в другите европейски страни. Въпреки по-ранното настъпване на деня на данъчна свобода, когато се концентрираме върху изменението на степента на данъчно-осигурителното бреме, ще констатираме запазване на основни данъци като ДДС, корпоративен и подоходен данъци, но покачване на социални осигуровки и минимални осигурителни прагове, което възпроизвежда картината на незабележимо за трудово активните хора покачване на данъчното бреме. Ако към тях се прибави и покачването на акцизите, имуществените данъци и таксите, картината става още по-тягостна, се посочва в проучването.
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads