8|
5818
|25.04.2013
НОВИНИ
Разклатеното ни психично здраве тласка към самоубийства
В българското семейство много трудно се разпознавали психичните разтройства.
Цел на програмата за превенция и профилактика на самоубийствата е да се намали с 10-ина % броят на хората, които опитват да посегнат на живота си, а то може да стане чрез ранно и ефективно диагностициране на психични заболявания, заяви по БНТ експертът от Националния център за опазване на общественото здраве доц. Михаил Околийски.
Научни данни обаче сочат, че има един процент хора, при които не може да се направи почти нищо, но пък има и голяма група хора, на които може да се помогне. Обикновено хората, които правят самоубийство, преди това търсят помощ, констатира Околийски.
В българското семейство много трудно се разпознавали психичните разтройства - мъжете употребяват алкохол, а жените посягат към успокоителни или споделят с приятелки, но това не е ефективен начин и чувствата се потискат. Банките също имали вина за тежкото положение, тъй като призовавали да се живее тук и сега, а друг да му мисли как да се върнат парите по кредита. Всичко това засилвало чувството за безизходица и безперспективност.
И в други страни има отчаяни хора, но там системата за подкрепа е много по-силна и ефективна, докато у нас пациентът е разглеждан единствено като финансов субект. Има и страхотни специалисти, които познават пациентите си и веднага могат да разпознаят кога човек страда, за да се интервенира, което на Запад ставало масово. Там специалистите са научени да разпознават депресията, осведоми Околийски.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads