Разпада ли се коалицията заради военната помощ за Украйна?
"В крайна сметка е важно дали ще дадем военно-техническа помощ на Украйна или ще си заровим дълбоко главата в пясъка и ще се надяваме конфликтът да свърши без наше участие. Категорично това не е позицията на ДБ. Приетият на външна комисия текст изцяло не отговаря на нашите предложения, на нашите разбирания. Той не може да защити позицията ни като адекватен член на НАТО и ЕС на фона на това, което правят останалите държави членки", заяви депутатът от ДБ Атанас Славов пред Българското национално радио.
От “Демократична България” и ГЕРБ поискаха днес точката да бъде включена в дневния ред на Народното събрание, но депутати от ПП и “Възраждане” заявиха, че доклад на Комисията по външна политика липсва и това би било нередно. Председателят на НС Никола Минчев се съгласи и не подложи предложението на гласуване.
"Отказваме да бъдем част от политика, която смалява България и я прави страхлива", обяви Христо Иванов от трибуната.
Той поиска свикване във вторник на коалиционен съвет, на който да се "постави ребром тази тема".
"Става въпрос дали имаме управление на страха и снишаването и се оказахме не по наш избор, а по избор на Владимир Путин", добави той.
Запитан как ще реагира ДБ, ако в пленарната зала се гласува за помощ за Украйна във вида, в който това бе прието във външната комисия, Атанас Славов подчерта:
"Ако вътре няма военно-техническа помощ, за ДБ това ще е най-малкото червен флаг или червена линия. Това ще е ясно предупреждение за много дълбок проблем в коалицията и ДБ ще трябва да обсъди как продължава нататък в този коалиционен формат."
Славов нарече това "много сериозна разделителна линия, която ще предопредели и бъдещето" на тяхното участие в коалицията.
"Украйна е ключов геополитически, ценностен, цивилизационен въпрос, който не можем да заобиколим", изтъкна Атанас Славов, като добави, че това основание е "далеч по-легитимно" от основанието на БСП, което партията също постави като условие за оставането си в коалицията.
Моля, подкрепете ни.