Разрушител с управляеми ракети, фрегата и кораб за доставки: Китайската армия разполага военни кораби в Близкия изток
Сред шестте бойни кораба е разрушител с управляеми ракети, фрегата и кораб за доставки. Плавателните съдове наскоро везаха участие в съвместно военно учение с Оман, съобщи The Times of India.
Разположението на военни кораби в близост до конфликта идва в момент, когато САЩ изпратиха свои кораби и самолети по-близо до Израел. Сред тях бе и най-модерният самолетоносач „Джералд Форд“, както и щурмови самолети A-10 и F-15, заедно с най-новите боеприпаси.
Съединените щати също са предприеха стъпки за увеличаване на ескадрилите F-35, F-15, F-16 и A-10 на американските военновъздушни сили в региона. Няколко дена по-късно Съединените щати изпратиха още един самолетоносач в Източното Средиземноморие на Израел.
Освен това три военни кораба на морската пехота се придвижват към региона. Американските сили за специални операции работят с израелската армия в планирането и разузнаването.
Към вторник пет пратки американски оръжия и оборудване са пристигнали в Израел.
Министърът на отбраната Лойд Остин нареди около 2000 американски войници да бъдат подготвени, ако е необходимо през следващите дни и седмици, за да бъдта изпратени в Израел. Говорителят на Пентагона Сабрина Синг каза пред репортери във вторник, че единиците все още не са идентифицирани. Тя каза, че войските ще могат да реагират бързо, особено за осигуряване на разузнаване и наблюдение, транспорт и медицинска помощ.
Иначе на 19 октомври китайският президент Си Дзинпин повтори отдавнашното мнение на Пекин, че подкрепя създаването на суверенна държава Палестина. Това е „основният изход“ от войната, съобщиха държавните медии.
Войната избухна на 7 октомври, часове след като бойци на палестинската въоръжена групировка „Хамас“ нападнаха места в Южен Израел и изстреляха ракети. Атаките на „Хамас“, според данни на израелското правителство, са отнели живота на над 1400 души, включително войници и цивилни. Атаката, както твърди ръководството на „Хамас“, е отмъщение за „убийството на цивилни“ в Йерусалим и останалата част от Западния бряг през последните месеци и нападенията, извършени от израелските сили в джамията Ал-Акса – третото най-свещено място в исляма.
От 8 октомври Израел преустанови доставките на храна, вода и гориво на обсадената Ивица Газа, която има население от 2,2 милиона души. През последните две седмици в страната започнаха серия от бомбени атентати, които според Министерството на здравеопазването в Газа са убили над 4300 души, включително повече от 1400 деца.
Камионите с хуманитарна помощ, които бяха блокирани на граничния пункт с Египет – „Рафах“, влязоха в Ивицата Газа на 21 октомври. Това се случи след дни на дипломатически спорове относно условията за доставяне на помощта. „Рафах“ е основният маршрут за влизане и излизане от Ивицата Газа, който не се контролира от Израел.
„Основен приоритет сега е прекратяването на огъня възможно най-скоро, за да се избегне разширяването на конфликта или дори излизането му от контрол и причиняването на сериозна хуманитарна криза“, каза Дзинпин.
Моля, подкрепете ни.