Реклама / Ads
1| 3167 |19.05.2025 НОВИНИ

Развод по сметка: ЕС и Лондон пак в един съюз, но без венчални халки

.
След години обтегнати отношения, Великобритания и Европейският съюз си стиснаха ръцете за нов всеобхватен пакт в областта на сигурността, отбраната, енергетиката и рибарството, предава Политико. Или с други думи – отношенията се нормализират, но „по сметка“, без сантименталности и без венчални халки.
 

Споразумението, обявено часове преди среща на високо равнище в Лондон, включва редица символични и прагматични жестове. Най-видимият: британските води остават отворени за европейски риболовни кораби още 12 години, до 2038 г. – сериозна отстъпка от страна на Лондон, извоювана след сериозен френски натиск.

 

На масата са още съвместни инициативи в областта на енергетиката, аграрните стандарти, климатичната политика, миграцията, полицейското сътрудничество и свободното движение на хора.

 

Път към нова симбиоза?


Най-значимият пробив е в отбраната и сигурността. Пактът предвижда координация по киберсигурност, борба с хибридни заплахи, защита на критична инфраструктура и морска безопасност. Лондон ще има възможност да участва в общи програми за отбранителни поръчки на ЕС.

 

Но! Достъпът до мащабната програма SAFE на ЕС за презареждане на въоръжените сили (бюджет: €150 милиарда) ще зависи от финансов принос от британска страна. Преговорите тепърва предстоят – все пак, и в „разводите по сметка“ има клауза за издръжка.

 

Токът, суджуците и върховенството на правото


В областта на енергетиката е предвидено Обединеното кралство да се върне в единния електроенергиен пазар на ЕС, под регулацията на Съда на ЕС – горчиво хапче за британските евроскептици. Планът бе загатнат още при визитата на Урсула фон дер Лайен в Лондон, с идеята да се улеснят инвестициите в Северно море и да се стабилизират цените за потребителите.

 

Подобен подход се обсъжда и по т.нар. SPS стандарти – за храни и агропродукти – с цел намаляване на бюрократичните бариери на границите и облекчаване на търговията, особено в чувствителните зони като Северна Ирландия.

 

Свободно движение? Само ако броим до 10


Темата за мобилността на младите хора остава отворена. Засега ЕС и Великобритания са се разбрали само да започнат преговори за временна схема. Няма яснота дали тя ще включва тавани за броя на участниците – ключов въпрос за Лондон, където миграционната статистика отдавна е чувствителна тема.

 

По-конкретен напредък има по линия на бизнес мобилността – секторен приоритет и за двете страни. Освен това, външните министри – Дейвид Лами и Кая Калас – ще провеждат диалог всеки семестър, а на масата редовно ще се обсъждат Русия, Украйна и Западните Балкани.

 

Политически трусове в Лондон


Докато британските министри още в ранни зори заливаха ефира с похвали към сделката, реакциите не закъсняха. Финансовият министър Рейчъл Рийвс обяви, че споразумението ще създаде „повече добри работни места“ и ще намали цените чрез премахване на бюрокрацията.

 

От другата страна на спектъра, евроскептичната партия Reform UK на Найджъл Фараж вече говори за „предателство“, а лидерът на торите Кеми Баденох обвини лейбъристите, че „превръщат Великобритания в послушен изпълнител на брюкселски заповеди“.

 

Лейбъристите отвърнаха лаконично: „Пълно лицемерие от страна на торите – техният договор го величаеха, а сега нашия критикуват.“

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3044 |19.05.2025 Израел ще завземе цяла Газа, допуска ограничена хуманитарна помощ под натиск . 0| 2159 |19.05.2025 Театърът посреща 24 май с билети по 5 и 10 евро . 9| 2276 |19.05.2025 Безсрочна стачка в столичния транспорт, готви се блокиране и на метрото . 2| 2636 |19.05.2025 На кръстопът: Полша избира между проевропейски курс и национализъм

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads