Ректорът на СУ: Няма как да имаме модерно висше образование, ако не развиваме научните изследвания
Това заяви в ефира на БНР проф. Георги Вълчев, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"През последните години действително се отпускаха много средства за развитие на материалната база, но те бяха насочени предимно в нивата на средното образование... Аз подех една кампания, за да върнем достолепието на сградата на Ректората на Софийския университет", добави той и уточни, че е пледирал за създаване на самостоятелна национална програма за капиталови разходи в сферата на висшето образование, защото "няма как в 21 век да предлагаме толкова лоши материални условия на нашите студенти".
Според него няма методично разбиране за спецификата на висшето образование, което проличава и в това, че в края на миналата година са били икономисани пари, които са били отделени за наука.
"Няма как да имаме модерно висше образование в България, ако не развиваме научните изследвания. Висше образование само с учебници не се добива", категоричен бе проф. Вълчев.
Национална програма за подпомагане на процесите на привличане на студенти от чужбина, това посочи като ключово ректорът на СУ "Св. Климент Охридски":
"Там отношение имат три министерства - МВР, МВнР и МОН. Ако не се стиковат тези три институции, никога няма да станем привлекателна дестинация за студенти от други страни".
"Трябва да узреем и да намерим пътища едни към други отделните университети, защото досегашният път на изкуствено разрастване, на създаване на специалности, където различни университети нямат капацитет, не е продуктивен, няма как и икономически да издържи, т.е. трябва да намерим път да споделяме ресурси - човешки, материални, за да поддържаме на ниво научните изследвания в България", подчерта професорът.
"Бройката на университетите не е толкова страшна. Страшното е, че всички започнаха да разкриват направления, в които нямат традиция и нямат изграден капацитет нито преподавателски, нито като научни школи. В следващите години трябва да създаваме съвместни програми, ползвайки навсякъде добрите специалисти от различните университети".
Моля, подкрепете ни.