Ректорът на МУ-София за новото лекарство за Алцхаймер: Подходящо е за боледуващите в първа фаза на болестта
Медикаментът "Leqembi" е доказал ефективността си в изчистването на натрупванията на амилоидни плаки в мозъка, които са директно свързани с болестта на Алцхаймер.
Новите научни анализи демонстрират, че лекарството забавя намаляването на когнитивните способности и функция с 27%.
"Лекарството е сериозен пробив", коментира пред Bulgaria ON AIR неврологът и ректор на Медицинския университет в София акад. Лъчезар Трайков.
При "Leqembi" страничните реакции са само 10 на сто, отбеляза акад. Трайков.
"Това е моноклонално антитяло, което където види лошия белтък в мозъка, се закача за него и му пречи да влезе в една система, която води до смърт на нервни клетки. Много, много надежда има в това нещо. Никога досега не се е появявало средство от този тип", обясни специалистът.
Той наблегна на факта, че лекарството не е подходящо за всички пациенти с Алцхаймер. Според него на лечение с препарата ще подлежат само пациентите в първа фаза на заболяването, когато дегенерацията на интелекта все още не е толкова значителна.
Ректорът на МУ-София изтъкна, че потенциално подходящите за подлагане на лечението с новия медикамент в България са около 50 хиляди, но има условности.
"Едно от задължителните условия е да имаш симптом тип забравяне, това светва лампата на лекарите да започнат изследванията - задължително скенер или магнитен резонанс и задължително т.нар. биомаркери", допълни лекарят.
"Този медикамент е за венозно приложение в болнична обстановка и всеки специалист, който се ангажира да го прилага, трябва да се ангажира и с контрола на страничните ефекти", категоричен бе акад. Трайков.
Моля, подкрепете ни.