Реклама / Ads
9| 2268 |07.05.2025 НОВИНИ

Религията няма да е задължителна – учениците ще избират. Църквата остава извън класната стая

.
Новият учебен предмет, предложен от Министерството на образованието и науката, ще бъде задължителноизбираем, а не задължителен. Това означава, че часът ще бъде включен в учебния план, но учениците ще имат възможност да избират между различни програми, включително и религия. Това стана ясно по време на пресконференция, на която беше представена концепцията за предмет, насочен към възпитание в добродетели и универсални човешки ценности.
 

„Конфесионално обучение няма да бъде задължително“, заяви образователният министър Красимир Вълчев на пресконференцията.

 

Целта на новия предмет по думите му е да засили възпитателната функция на училището и да формира у учениците добродетели и нравствени нагласи.

 

Учениците и техните родители ще могат да избират между три програми:

- „Религия – православно християнство“;
- „Религия – ислям“;
- „Добродетели и етика“.







Първите две програми ще включват елементи на конфесионално обучение, докато третата ще се фокусира върху универсални човешки ценности и морални принципи.

 

„Учебният предмет няма да се води от свещенослужители – дори и в конфесионалните програми. Занятията ще се водят от квалифицирани учители“, подчерта министърът, отхвърляйки внушенията, че религиозни лица ще преподават в училище.

 

Преподавателите по предмета, който ще се изучава в средното образование, няма да бъдат свещеници, увери министърът.

 

Той увери, че новият предмет няма да увеличи общия брой часове. Въвеждането ще бъде поетапно – първо в начален етап, като вероятно ще започне от първи клас.

 

Според Вълчев и трите програми ще се основават на универсални човешки ценности:

 

„Наблюденията показват, че децата, които посещават факултативни часове по религия, са по-добри, имат по-малко зависимости и дори по-високи образователни резултати“, допълни той.

 

Предстои по-широка образователна реформа – включваща промени в учебните програми, учебните планове и системата за оценяване. До края на май или началото на юни ще бъде представена и концепция за новите рамкови учебни планове.

 

Темите в първи клас по „Добродетели и етика“ ще включват: добро и зло, доверие, щедрост, семейството и приятелството, учтивост, почит към родителите и учителите, грижа, емоции и празници – включително семейни, национални и религиозни.

 

Темата за въвеждането на новия предмет предизвика различни мнения в обществото. Някои организации и асоциации изразиха притеснения и организираха подписки срещу идеята, докато други подкрепят инициативата като стъпка към по-добро възпитание на младото поколение.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2407 |07.05.2025 AI срещу „Енигма“: Машината на Хитлер вече не е загадка . 5| 2308 |07.05.2025 Още не е ясно руски "братски" мазут ли има по морето ни . 0| 2264 |07.05.2025 "Маша и Медведь" напуска Русия? . 0| 6295 |07.05.2025 Ремонтът на Централна гара се бави с близо година. Прекачването на София Север продължава и през 2026 г.

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads