Ресторантьорите срещу 20% ДДС: Данъчното увеличаване ще срине секторa
Сдружението уточнява, че тези данни са изведени от анализ, направен от сектора за последните години. В същото време такъв от страна на Министерството на финансите липсва, а в публичното пространство се хвърлят само прогнозни цифри, изтъкват ресторантьорите. В позицията си те уточняват, че според официалните данни, получени по Закона за обществена информация, за 2019 г. преките и косвени данъци от заведенията за хранене и развлечения са в размер на 440 млн. лв. Това са осигуровки, данък печалба и ДДС. За 2023 г. сумата е 560 млн. лв. Прогнозните резултати за 2024 г. са цифрата да набъбне до 640 млн. лв.
Ресторантьорите не искат да им вдигат ДДС-то. От АИКБ не са съгласни да се вдига и общата ставка.
Според анализ, направен от Сдружението, през 2019 г. делът на сивия сектор в бранша е около 50%. Към 2024 г. е намалял до 20%. Очакванията са до 2 години да се свие между 5 и 8%. През 2019 г. декларираният оборот е 2,3 млрд. лв., докато през 2023 г. е 5,3 млрд. лв. Очаква се за 2024 г. той да мине 6 млрд. лв. Ресторантьорите отчитат и инфлацията, която по официални данни за периода е 11%, но видимо ръстът на внесените данъци от сектора е значителен.
Освен това Сдружението допълва, че средните осигурителните вноски за 2019 г. в сектора са 330 лв. при 660 лв. среден осигурен праг за страната. За 2023 г. техният осигурителен доход е 840 лв. при среден за страната 960 лв.
Доказахме, че за три години намалена ДДС ставка в сектора се отчитат увеличени заплати, по-висока данъчна основа и повече обороти, подчертава Сдружението на заведенията в България и изтъкват, че те са си изпълнили ангажимента към държавата, когато поискаха намалената ставка.
Ресторантьорите обръщат внимание, че 85% от бизнеса със заведения е семеен и това са хора, които оцеляват в трудната икономическа и политическа обстановка на България, а за последните 4 години политиката на финансовите ни министри не само не стабилизира държавата, но и доведе до 18 млрд. лв. дефицит.
Но когато ние теглим кредити, гарантираме за тях с бизнеса и имуществото си, за което търпим отговорност. Кой обаче ще потърси отговорност на хората, управлявали некадърно държавните финанси през последните години?, пита Сдружението, като подчертава, че с горепосочените данни доказва, че връщане на 20% ДДС за заведенията ще донесе повече вреди на бюджета отколкото ползи.
Позицята на Сдружението на заведенията в България подкрепиха и Национален Борд по Туризъм, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българска асоциация за туризъм, Българска асоциация на заведенията, Българска туристическа камара.
Моля, подкрепете ни.